Kadi Neemre • 28. juuli 2016 kell 19:06

Nafta hind kukkus 2%

Foto: EPA

Nafta hinnad langesid täna ligi 2%, kukkudes viimase kolme kuu madalaimale tasemele. Hinnad kukkusid seoses uudisega naftavarude suurenemise üle, mis pani turud muretsema, et tootjad pumpavad rohkem naftat kui vaja oleks.

USA toornafta hind kukkus tehnilisele karuturule ehk 41,29 dollarile barreli eest. Käesoleval aastal on WTI päevasisese kauplemise kõrgeim hind olnud 51,67 dollarit ehk WTI hind on teinud vähemalt 20% languse.

Brenti toornafta hind kukkus 78 sendi ehk 1,8% võrra ning barreli hinnaks kujunes 42,69 dollarit.

Mõlemad toornafta hinnaindeksid kukkusid eile mitme kuu madalaimale tasemele peale USA valitsuse andmete avaldamist, mille kohaselt tegid nafta- ja kütusevarud üllatusliku tõusu.

Globaalne nafta üleküllus on majanduskasvu aeglustumise ning nõudluse vähenemise valguses niigi juba mõnda aega peavalu valmistanud.

TD Securities toorainestrateegia juht Bart Melek kommenteeris raportijärgselt, et nafta hinna 200-päeva libisev keskmine võib jääda 41 dollarile barreli eest.

USA Gulf Coasti suured kütusevarud on taaskord tõstatanud mured suurenenud toornafta varude ülekülluse üle.

Viimased kaks aastat on naftaturud maadelnud ületootmisega ning ajavahemikul 2014-2016. aasta algus, on hinnad kukkunud ligi 70%. Brenti hind kukkus perioodil viimase 10 aasta madalaimale tasemele ehk 27 dollarile barreli eest.

Energiahiid Royal Dutch Shell teatas täna enam kui 70% kvartalikasumi kukkumisest; ettevõtte kasum jäi tugevalt alla analüütikute prognoosidele.

Shelli netokasum oli teises kvartalis miljard dollarit; analüütikud aga prgonoosisid firma kasumiks 2,2 miljardit dollarit. Eelmisel aastal samal ajal oli ettevõtte kasumiks 3,8 miljardit dollarit.

“Madalad naftahinnad on naftaäris jätkuvalt märkimisväärseks väljakutseks,” sõnas ettevõtte tegevjuht Ben van Beurden.

Sun Global Investmentsi tegevjuht Mihir Kapadia sõnas, et nafta hinda mõjutavad jätkuvalt mured suurte varude üle ning peamiste rahvusvaheliste turgude vähenev nõudlus.

PVM Oil Associatesi naftaanalüütik Tamas Varga aga hoiatas, et rekordkõrged naftavarud ja ületootmine võivad enne uut hinnarallit toornafta hinnad viia 30 dollarini barreli eest.

 

Hetkel kuum