Mait Kraun • 5. september 2016 kell 9:48

Läti Gaasi aktsia kukkus 25 protsenti

Foto: epa

Lõunanaabrite börsifirma Läti Gaasi aktsionärid kiitsid heaks otsuse ettevõte kaheks lüüa. See pani aktsia aga järsult langema.

Läti Gaas, mis on 34protsendiliselt Venemaa Gazpromi omanduses, impordib ja müüb Venemaalt tulevat maagaasi. Lisaks sellele haldab ettevõte regiooni ainukest maa-alust maagaasihoidlat.

Eraldumise peamiseks põhjuseks on Läti energiaseaduste muudatuste jõustumine 2017. aasta aprillis. Nimelt avatakse järgmise aasta kevadel riigi gaasiturg ning Euroopa Liidu reeglite järgi ei tohi maagaasi pakkujad ja kauplejad kontrollida torujuhtmeid.

 „11. veebruaril 2016. aastal muudeti energiaseadust. See tähendab, et Läti Gaas reorganiseeritakse kaheks ettevõtteks. Üks hakkab tegelema maagaasi transpordiga, teine selle ladustamisega,“ teatas ettevõte pärast erakorralist aktsionäride koosolekut.

Läti Gaasi aktsionäride hulka kuuluvad lisaks Gazpromile ka ELi infrastruktuurifond Marguerite (28 protsenti), Saksamaa Uniper (18 protsenti) ja Läti gaasimüüja Itera Latvia (16 protsenti).

Tõenäoliselt on Gazprom, Uniper ja Itera sunnitud oma aktsiad uues ettevõttes maha müüma, ütles Läti Gaasi juhtuse liige Zane Kotane.

Reorganiseerimine tähendab seda, et maagaasi transpordi tariifid peavad tõusma, sest uus ettevõte ei suuda oma kulusid gaasimüügist saadava tuluga katta, ütles ettevõtte tegevjuht Aigars Kalvitis.

Ettevõtte aktsia reageeris uudisele kehvasti ja langes 25 protsenti, 6,8 euroni.

Hetkel kuum