Kadi Neemre • 25. november 2016 kell 17:25

OPECi kohtumise eel valitseb ebakindlus

Naftapuurtorn  Foto: EPA

Nafta hinnad langesid täna 4%. Kukkumist põhjustas ebakindlus OPECi võimaliku kokkuleppeni jõudmise pärast.

Naftafutuurid kukkusid veelgi enam peale Saudi Araabia avaldust, kui riik teatas oma mitteosalemisest esmaspäevastel naftakärpeid puudutavatel kõnelustel OPECisse mittekuuluvate riikidega. Saudi Araabia keeldus kõnelustest, sest soovib saavutada kõigepealt konsensuse organisatsiooni sees.

Brenti toornafta hind kukkus 1,98 dollarit ehk 4% 47,02 dollarile barreli eest. WTI toornafta kukkus 1,90 dollarit ehk 4% 46,06 dollarile barreli eest.

OPEC kohtub 30. novembril, et arutada nafta tootmismahtude kärpeid. Kohtumisele on kaasatud ka OPECisse mittekuuluvad riigid, näiteks Venemaa, üks maaima suuremaid naftatootjaid. Naftakartellis aga puudub siiani ühtne arusaam sellest, millised liikmesriigid ja kui palju peaksid oma naftatootmist kärpima.

Hoolimata diplomaatilistest jõupingutustest, mis on käinud juba alates septembrist, püüavad OPECi liikmed jätkuvalt kokkuleppest mitte osa võtta. Iraak soovib täielikult eemale jääda ning Iraan soovib oma naftatootmist seoses sanktsioonidega hoopiski suurendada.

“Turud suhtuvad USA pika nädalavahetuse eel OPECi ebakindlusesse üsna kergekäeliselt,” sõnas SEB Banki toorainete analüütik Bjarne Schieldrop. Ta märkis, et naftahinnad hakkavad taas tõusma, kui 30. novembri kohtumine osutub edukaks ning naftatootmist kärbitakse 32,5-33 miljoni barrelini päevas; oktoobris oli päevane tootmismaht 33,64 miljonit barrelit.

Enamus analüütikud prognoosib, et mingi kärpekokkulepe suudetakse saavutada, kuid ebakindlad ollakse selles osas, kas see on piisav selleks, et turgudel ei valitseks ületootmist.

“Augustis taasalanud OPECi ületootmine on põhjustanud turgudel taas ületootmise ning kui tootmist ei vähendata vähemalt 700 000 barreli võrra päevas, siis ei tasakaalustu turg enne 2017. aasta teist poolt,” märkis Schieldrop.

Hetkel kuum