Bitcoin - aasta edulugu

Bitcoin  Foto: Bloomberg
Kadi Neemre • 29. detsember 2016 kell 18:39

Vastuoluline digivaluuta bitcoin on tänu positiivsete faktorite kokkulangemisele liikumas suure teetähise poole ja maksta üle 1000 dollari.

Tegemist on märkimisväärse saavutusega ühe toote jaoks, mida mõnda aega tagasi peeti peagi igavikku vajuvaks. Virtuaalraha hind on 2016. aastal 122% tõusnud.

Hiina ja India on mõlemad virtuaalvaluuta suured ostjad ning see omakorda on suurendanud selle vastuvõetavust maailmas. Hiina investorid on bitcoine ostnud seoses jüaani väärtuse langusega; India poolt on kasv tulnud aga tänu valitsuse otsusele muuta valuuta vääringuid. 

“See on üks vahend, mida paljud kogu maailmas kasutavad oma jõukuse säilitamiseks,” kommenteeris Convergexi turustrateeg Nick Colas.

Ringluses bitcoinide väärtus on praeguseks kasvanud 15,5 miljardi dollarini ning käibel on üle 16 miljoni bitcoini. Virtuaalraha on üks selle aasta investeerimisalaseid edulugusid. Vaid kaks S&P 500 aktsiat, Nvida ja Oneok, on saavutanud paremad tulemused.

Sellest hoolimata on üldsusel jätkuvalt keeruline virtuaalraha aktsepteerida ning investorid ei rutta seoses volatiilusega sellesse panustama. Colase sõnul ei ole bitcoin seni maksesüsteemi või valuutana saavutanud legitiimsust. “Sellest saab põhivoolu maksevahend siis, kui pangas on võimalik avada bitcoinikonto. Sinnani on veel pikk tee,” sõnas ta. Sellest hoolimata kasvab nii virtuaalraha kasutamine kui selle aktsepteerimine. Coinbase’i andmetel aktsepteerib bitcoine ligi 45 000 ettevõtet, sh Dell, PayPal ja Time.

Ajal, mil Wall Street ootab Dow Jonesi 20 000 punkti piiri ületamist, võib bitcoin ette jõuda ning ületada 1000 dollari piiri.

Hetkel kuum