Mait Kraun • 18. jaanuar 2017 kell 13:45

USA inflatsioon tõusis järsult

Dollarid.  Foto: Bloomberg

USAs kasvas inflatsioon eelmisel aastal viimase viie aasta kiireimas tempos, sest rendi-, arstiabi- ja kütusehinnad tõusid, vahendab MarketWatch.

Tarbijahinnaindeks kasvas detsembris 0,3 protsenti, teatas USA valitsus täna. Kui välja arvata volatiilsemad toidu- ja energiahinnad, siis tõusid hinnad eelmise aasta viimasel kuul 0,2 protsenti.

Suvine kiire hinnatõus aitas terve aasta inflatsioonimäära 2,1 protsendini, mis on viimase viie aasta suurim näitaja (2011. aastal oli inflatsioon 3 protsenti). Ameeriklased maksavad kütuse, elamispindade ja arstiabi eest rohkem. Toidukaupade hinnad langesid aga mitme aasta kiireimas tempos.

Reaalpalk kasvas USAs 2016. aastal 0,8 protsenti. Kui maha arvestada juhtivatel kohtadel töötavate inimeste palgatõus, siis tavatöötaja palgad kasvasid vaid 0,5 protsenti.

Inflatsioon oli 2014. ja 2015. aastal väga madalal tasemel – peamiselt nafta hinnalangusest tingitud kütuse odavnemise tõttu. Nüüd on kütusehinnad uuesti tõusma hakanud, samuti kallinevad kinnisvara rendihinnad (kiireimas tempos alates 2007. aastast) ja see surub inflatsiooni üles.

Kui inflatsioon jätkab kiirenemist, võib Föderaalreserv tõsta intresse veelgi agressiivsemalt. Viimase kümnendi jooksul on keskpank intresse tõstnud vaid kahel korral.

Hetkel kuum