Börsifirmade rahavarud täienevad

Bank of America kasum peaks priskelt kasvama.  Foto: EPA
Fredy-Edwin Esse • 4. aprill 2017 kell 21:01

Järgmisel nädalal algab mitteametlikult selle aasta esimese kvartali tulemuste avalikustamise hooaeg USA aktsiaturgudel ning esialgu paistab kõik väga roosiline olevat. Analüütikud prognoosivad, et börsifirmade kukrud täituvad viimase viie aasta kiireimas tempos, eriti energiasektoris.

Järgmise nädalaga saab alguse tulemuste avalikustamise hooaeg, mille avapaugu annavad USA pangandushiiud Citigroup, JPMorgan Chase ning Wells Fargo. Analüütikute prognooside kohaselt kasvab Standard & Poor’s 500 indeksisse kuuluvate firmade esimese kvartali tegevuskasum aastases võrdluses 9,1%, mis on kiireim kasvutempo pärast 2011. aasta neljandat kvartalit. Ühtlasi peaks tegu olema kolmanda järjestikuse kvartaliga, kus kasumid kasvavad, millele eelnes viis kvartalit kahanevaid kasumeid.

Seni on analüütikud põhimõtteliselt täielikul üksmeelel, et energiasektor on suurim võitja. Eelmisel aastal oli sektor tervikuna esimeses kvartalis 1,5 miljardit dollarit miinuses, kuid nüüd nähakse tänu nafta hinna tõusule kasumite taastumist tervikuna 9 miljardi dollari peale. Positiivset kvartalit prognoositakse veel pankadele ja tehnoloogiafirmadele, kuid keeruliseks läheb jaemüüjatel ja lennufirmadel.

FactSeti kogutud andmete põhjal peaks börsifirmade kasumid selle aasta peale kokku kasvama ligi 10%, tõustes umbes 131 dollarini aktsia kohta. 2018. aastal ootavad analüütikud kasumite 11% tõusu, mis tooks aktsia kohta sisse 146 dollarit.

Suurenevate kasumite väljavaade pole aga investoreid üleliia optimistlikuks muutnud. Novembris valimised võitnud Donald Trump tõi kaasa korraliku ralli USA aktsiaturgudel ja 1. märtsil tõusis indeks päevasiseselt esimest korda ajaloos üle 2400 punkti. Pärast seda on indeks külg ees vaikselt madalamale loksunud, sest investoritel on järjest vähem usku, et Trump suudab oma poliitikat Washingtonis ellu viia.

Energiasektor on suurim võitja

Kõige suurem mure on maksureformi pärast, mille takerdumist sarnaselt tervishoiureformiga kardetakse kõige enam. Citigroupi USA aktsiastrateeg prognoosib S&P 500 firmade selle aasta tegevuskasumiks 130 dollarit aktsia kohta ning 2018. aastaks 146 dollarit. Kui oodatav maksureform mudelitest eemaldada, siis kukub selle aasta prognoos 127 dollarile ja järgmise aasta oma 133 dollarile.

Maksureform on siiski veidi kaugem muusika ja äsja lõppenud kvartali raames ei tohiks tekkida raskusi leida suuri teenijaid. Analüütikud prognoosivad, et S&P 500 indeksi 11 sektorist koguni kaheksas kasumid kasvavad esimeses kvartalis ning kogu aasta peale peaks vaid kommunaalsektor miinusesse jääma.

Nagu mainitud, peaks energiasektor olema selle kvartali suurim võitja. Soodsa võrdluspinnase loob kallinenud toornafta ja aasta peale peaksid energiafirmade kasumid enam kui neljakordistuma. Integreeritud nafta- ja gaasifirmade kasumid peaks ligi kuuekordistuma, samas kui puurijate ja rafineerijate kasumid peaksid järsult vähenema.

Teiseks tugevaks sektoriks kujuneb finantssektor, kus kõrgemad baasintressimäärad ja lõdveneva regulatsiooni lootus toidavad optimismi ning täidavad pankade rahakotte. Esimese kvartali kasum peaks tõusma ligi 15% ja suurimad võitjad on tõenäoliselt Bank of America ning Goldman Sachs.

Kõik ei ole võitjad

Kolmas suur võitja on tehnoloogiasektor. Kui maksureform läbi läheb ja firmad saavad hakata kasumeid koju tooma, siis Microsofti, Apple’i ja Google’i rahahunnikute kojutoomiseks üle Atlandi ja Vaikse ookeani läheb vaja hulganisti supertankereid. Kuid tähelepanu tasuks pöörata ka pooljuhtide tootjatele, sest nõudlus selles sektoris on tugev. Esimeses kvartalis peaks sektori keskmine tegevuskasum tõusma veidi üle 13%.

Tulles negatiivsete arengute juurde, on tervishoid kindlasti üks neist sektoritest, mis on näinud paremaid päevi. Tervishoiusektor on suurte ravimifirmade vedamisel olnud tõeline rahalehm, kuid talvekuud pole seda piisavalt toitnud ja nii prognoositakse sektori kasumile tervikuna vaid 0,4% kasvu. Paremini ei lähe luksuskaupade ja telekomisektoril, kus kvartaalne tegevuskasum peaks kukkuma vastavalt 1,6% ja 2,2%.

Kõige hullemas seisus on aga tööstus, kuhu alla kuuluvad ka lennufirmad. Veel detsembris prognoosisid analüütikud sektorile nullis püsivat kasumi kasvu, kuid nüüd näevad juba 7% langust. Tegu on ilmselt S&P 500 indeksi nõrgima sektoriga ja peaaegu täielikult on selles süüdi lennufirmad. Ilma nendeta kahaneks sektori keskmine tegevuskasum vaid 0,5%.

Hetkel kuum