Mait Kraun • 5 juuni 2017

Katari aktsiaturg vabalanguses

Naftatootmine  Foto: Reuters/Scanpix

Katari suhted teiste Pärsia lahe riikidega halvenesid ning aktsiaturg kukkus täna viimase aasta madalaima tasemeni, vahendab CNN Money.

Saudi Araabia, Bahrein, Araabia Ühendemiraadid, Jeemen ja Egiptus on Katariga diplomaatilised ära lõpetanud – riigid väidavad, et Katar toetab terrorismi. Katari sõnul oli see samm „ebaõiglane“.

Riigi aktsiaturg langes pärast uudiseid kuni 8 protsenti, päeva lõpuks oli turg 7,3protsendiga miinuses. Kõige kehvemini läks energiasektori aktsiatel – näiteks Qatar Gas Transport Company ja Qatar Fuel Compani Q.S.C odavnesid kumbki rohkem kui 10 protsenti.

Katar on maailma suurim veeldatud maagaasi eskportija, selgub Rahvusvahelise Energiaagentuuri andmetest.

Katar on ka OPECi naftakartelli liige, mille eesotsas on Saudi Araabia. USA naftafutuuride hind on täna kukkunud 1protsendi ja barrel maksab alla 48 dollari.

Majandusele oli mõju kohene – mitmed Lähis-Ida suurimad lennufirmad teatasid, et nad katkestavad lennud Katari. Saudi Araabia teatas, et sulgeb sadamaid ja lennujaamasid. Araabia Ühendemiraatide valitsus andis Katari kodanikele kaks nädalat riigist lahkumiseks.

Hetkel kuum