Ettevõte, mille kasv toob naeratuse näole

28. september 2017, 06:00
Naeratus
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170928/BORS/170929745/AR/0/Naeratus.jpg
Ainult tellijale

Align Technology on ettevõte, mis toob naeratuse näole nii klientidele kui ka aktsionäridele. Kes ei tahaks investeerida ettevõttesse, mille kasum kasvab viie aastaga 157% ning mille aktsia hind kerkib 388%?

Kui 2011. aastal teenis Align 74 miljonit dollarit kasumit ning ettevõtte turuväärtus oli 2,9 miljardit dollarit, siis praegu maksab firma börsil 14,8 miljardit dollarit. Ehk toona kauples ettevõte 39kordsel jooksval kasumil ning praegu on jooksev hinna/kasumi suhtarv 63. Nii et investorid on praegu nõus Aligni aktsia eest suuremat preemiat maksma kui veel firma kasvu algfaasis.

Konkurents väike, kasum suur

Vaatame, mis on sellist kasvu teinud ettevõtte taga. Align Technologys on ühendatud tänapäevane iluesteetika ja 3D-tehnoloogia - ettevõte pakub hambaarsti patsientidele hambarida sirgendavat abivahendit.

Kõnealune abivahend on läbipaistvast plastist ning eriline on just selle tootmisprotsess. Toode nimega Invisalign jõuab patsiendi suhu pärast suuõõne skaneerimist, 3D-pildi mudeldamist arvutis ning nn 3D-printeritega selle mudeli tootmist. Selliseid hambarea sirgendajaid toodab firma 220 000 tükki päevas.

Miks on selline toode ortodontiapatsientide südamed võitnud? Esiteks on Invisaligni hambasirgendaja alternatiivina metallist breketitele esteetilisem - see on läbipaistvast plastist ja nii ei märka kõrvalseisja selle olemasolu.

Teiseks on Invisalign ravitulemustega efektiivsust tõestanud, nii et üha rohkem patsiente soovib seda kasutada. Invisaligni sirgendajat vahetatakse ravi ajal suus iga 2-3 nädala tagant, nii et selle toime on tõesti tõhus. Toote ja tootmise erilisust iseloomustab seegi, et Align Technology’l on USAs üle 400 patendi.

Kuna tulemus on patsiendile tõhus ning peakonkurentideks on vaid tavalisi hambaklambreid tootvad firmad, siis saab Align patsiendilt ka suhteliselt kõrget hinda küsida. Firma käibe puhasrentaablus ehk puhaskasumi marginaal on viimasel paaril aastal üle 17% ning viimases kvartalis küündis see lausa 19% peale. See näitab, kui soodsal turul Align tegutseb.

Kas kasvutempo püsib?

Firma kiire kasv, kõrge kasumlikkus ning olematu võlatase on ettevõtte aktsiast teinud viimaste aastate komeedi – ettevõtte turuväärtus on kasvanud viie aastaga sisuliselt viis korda, 3 miljardilt dollarilt 15 miljardile dollarile. Loomulikult on sellise kasvuga firma kõrgelt hinnatud – jooksva kasumi pealt arvestatud hinna/kasumi suhtarv on 63. Kui arvestada, et USA turu keskmine näitaja on 24 korda, siis võib öelda, et Align on võrreldes turuga üle kahe ja poole korra kallimas hinnas. Põhjuseks võib pidada seda, et firmalt oodatakse ka edaspidi tugevat kasvu.

Sel aastal prognoositakse ettevõtte käibeks 1,3 miljardit dollarit. Align Technology hindab ise, et tal on kaetud vaid 10% potentsiaalsest turust: sealhulgas täiskasvanute turust 27% ning teismeliste omast 4%. Teismeliste väikese osakaalu üheks põhjuseks võib olla toote suhteliselt kallis hind ja asjaolu, et teismelised kannavad võrreldes täiskasvanutega meelsamini metallist breketeid. Eri andmetel maksab Invisaligni ravi kokku 5000–8000 dollarit, sõltuvalt keerukusest.

Kui Aligni aktsia võib praegu kallis tunduda, siis pikaajalise investori jaoks on oluline, kuhu võiks firma käive ja kasum jõuda viie aasta pärast. Arvestades suurt rahvusvahelist potentsiaali väljaspool USAd, on kasvuvõimalused avatud.

Teises kvartalis läks 63% tarnetest Põhja-Ameerikasse ning 37% mujale maailma. Teise kvartaliga anti teada ka seda, et koolitati välja ligikaudu 5000 uut arsti, mis märgib ka uut rekordit. Lisaks on uus kasvav ärisuund suuõõne skännerite müük, mis annab 9% firma käibest.

Võlavaba ettevõte jälgimisnimekirja

Aligni puhul on huvitav seegi, et firmal pole võlga, samal ajal on raha ja likviidseid väärtpabereid 602 miljoni dollari eest. Kasvuettevõttele tavapäraselt ei ole Align veel dividende maksnud. Kuid arvestades viimaste aastate majandustulemusi ning olematut võlga, prognoosivad analüütikud, et 2018. aasta tulemuste eest võiks juba dividende maksta.

Aktsia dividenditootlikkus jääks siiski vaid 1,6% juurde. Küll aga on firma hakanud vaba rahaga enda aktsiaid tagasi ostma, milleks on sel aastal plaanis investeerida 50 miljonit dollarit.

Aligni kasum kasvas eelmisel aastal 32% ning selleks aastaks prognoositakse 47% kasumi kasvu - pole siis ka ime, et aktsia hind on niimoodi lennanud. Kui järgmiseks aastaks ootavad analüütikud ettevõttele 19%, ülejärgmiseks 22% ja 2020. aastaks 19% aktsiapõhise kasumi kasvu, siis on arvata, et aktsia ka edasi tõuseb.

Sellise kiire kasvu ja unikaalse turupotentsiaaliga firmasid saab soodsalt osta vaid siis, kui turgudel on üldine suurem hinnalangus või kui ettevõtte kvartalitulemused toovad negatiivse üllatuse. Aga kui firma alusväärtustes midagi ei muutu, siis on sellised korrektsioonid suhteliselt väikese langusega.

Aligni edukusest annab tunnistust ka teda jälgivate analüütikute üksmeel – kõik 13 analüütikut soovitavad aktsiat osta. Kuigi keskmine hinnasiht on vaid 4% kaugusel Aligni praegusest turuhinnast, on ajalugu näidanud, et edukate kvartalitulemuste peale võidakse aktsia hinnasihti taas kergitada.

Kokkuvõttes tasub Aligni aktsial silma peal hoida ja jälgida oktoobri lõpus avaldatavaid kvartalitulemusi, et veenduda firma edu jätkumises.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. September 2017, 11:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing