Palgatööd tegemata tippinvestoriks

02. oktoober 2017, 06:00
Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171002/BORS/170929638/AR/0/AR-170929638.jpg
Ainult tellijale

Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp selgitab Äripäevale antud intervjuus, kuidas on võimalik jõuda finantsmaailma koorekihi hulka ilma palgatööd tegemata.

Samuti paljastas Talpsepp, mis juhtus kohtuvaidluses Baltikaga, kuidas ta rasketest hetkedest üle saab, milline on tema investeerimisstrateegia ning millised on tema lemmikettevõtted Tallinna börsil.

Samas ei ole Etalon Varahalduse investeeringute juht maha matnud ka ideed luua veel üks, konservatiivsemale investorile mõeldud fond.

Mis sind investeerimismaailma tõi?

Aktiivse börsikauplemisega olen tegelenud alates 2003. aastast, enne seda sai niisama börsi jälgitud. Eks huvile aitas kaasa ka Tallinna börsi loomine 90ndate teises pooles. Seal tegi investeeringuid minu isa. Toonane börsieufooria oli suur, nii hakkasingi väikese poisina graafikuid vaatama ja uurima kuhu peaksid aktsiad liikuma.

Palju alustamiseks algkapitali vajasid?

Alustamisele eelnes väikese jäätiseäri püstipanemine Pirita rannas. Sai palgatud neli jäätisemüüjat ja renditud ruumid. Selle järel oli mul täpselt selline summa nagu 13 930 krooni ja selle kapitaliga ma börsikauplemist alustasin. Eurodes on see umbes 900 eurot.

Klassikalisel palgatööl pole sa kunagi olnud?

Olen Hansa pensioni- ja investeerimisfondides olnud praktikal, see on ainus palgatöö, mida teinud olen.

Milline oli sinu täpne tegevusplaan eelmise kriisi ajal?

2006. aastal kirjutasin bakalaureusetöö börsibuumidest, -krahhidest ja nende prognoosimisest. Uurisin neid alates börsikauplemise ajaloo algusest. Püüdsin aru saada, miks buumid tekivad ja mis viib mulli lõhkemiseni ning krahhide tekkimiseni.

Leidsin juba 2006. aastal, et oleme väga lähedal heade aegade lõppemisele. 2007. aastal müüsin ära pea kõik investeeringud. Umbes 8 protsenti portfellist jäi investeerituks ja 92 protsenti vaba raha.

Kui arvestada praegu olemasoleva rahaga mängimist, siis selle kriisi prognoosimisega olen halvemini hakkama saanud ja tehingutega raha kaotanud.

Alustada 900 euroga... Tuntud börsikaupleja Alexander Elder on öelnud, et ka parimad peavad nii väikese kapitaliga alustades elama mungaelu, kuidas sinul oli?

Mõistagi on koos vanematega elades võimalik kulusid kärpida. 2004. näiteks kulutasin terve aasta peale 2000 krooni, mis on 10 eurot kuus, ja see oli ka koolis lõuna söömine. Nii säästlikult tuli tol ajal hakkama saada, et kapital kasvama saada.

Mul oli selgelt liiga vähe algkapitali. Teisalt see töötab sinu kasuks, sest paneb loovuse paremini tööle.

Selleks, et saada edukaks, tuleb kogeda ka valusaid kaotusi. Mis on sinu õppetunnid?

Üritasin jõuda börsikauplemisse päris kiiresti. Algul oli probleemiks see, et mul ei jätkunud kapitali info ostmiseks. Näiteks kauplemiseks on vaja reaalajas börsihindu ja -uudiseid. Kas või nende teenuste peale kulus ligi 100 dollarit kuus, mis arvestades kapitali kogust, oli kolossaalne summa.

Teenustasud viisid mind 2004. aastal väga raskesse seisu. Välja õnnestus tulla viimase kvartaliga - tegin kõige tugevama kvartali, kui suutsin vara kasvatada 201% võrra. Sellega tõmbasin negatiivse tootluse aasta kokkuvõttes positiivseks.

Siis mõtlesin, et äkki lõpetaks börsikauplemise sootuks. Olin psühholoogiliselt väsinud, see pinge, mida olin talunud, tundus kolossaalne. Kuid tegutsen edasi.

Etalon Varahalduse aktsia paistab silma volatiilsusega.

Kuidas pingega toime tuled ja oma emotsioone kontrollid?

Eks kohati ongi raske, ei tohi liiga palju tulemustest hoolida. Edu sõltub võimest keerulisi olukordi taluda. See on ka põhjus, miks minust sai Singapuri investeerimiskonverentsi korraldajana ettevõtja. Olen valmis teistest rohkem taluma.

Kas on mingeid mõtteharjutusi, füüsiline treening või midagi, mida võib soovitada inimesele, kes tahab börsikauplemisega tegelda ja kel on probleem stressijuhtimisega?

Mu päevaplaanis on alati osa vaimse tervise hoidmisel. Selleks, et olla võimeline taluma lühikese aja jooksul kolossaalseid kaotusi, tuleb end ette valmistada. Olen vaadanud kindlaid motivatsiooniklippe kas või Youtube'ist. Päeva jooksul seisan hea selle eest, et hoida positiivne foon üleval ja mitte murduda.

Praegu olen selliseks kasvanud, et murdumine ei ole võimalik. Ei saa midagi sellist ette tulla, mis täielikult rivist välja viiks. Ega see nii või teisiti meeldiv ole - börsikauplejana peab arvestama, et üle päeva põleb justkui korter maha. Justkui meteoriit tuleb ei tea kust ja tabab juhtumisi sinu kodu. Vajab harjumist. Siis on võimalik kõigega toime tulla.

Sina saad pingeliste olukordadega hakkama. Aga need investorid, kelle raha sa investeerid?

Mis puudutab Etalon Varahalduse investoreid, siis sõltuvalt tulemusest kõigub rahulolu ja rahulolematuse määr ajas . Tuleb arvestada avalikkuse tähelepanu ja kriitikat.

Kui võtta aluseks avalikud arutelud, siis on Etalon Varahaldus kriitikat saanud kõikide tegutsemiskuude jooksul, aga samas eelmise aasta lõpu seisuga oli tootlus suhteliselt hea. Pooleteise aastaga 30 protsenti tõusnud.

Etalonil oli augustis korralik kuu. Mis sündmused augustis Etaloni toitsid ja millele panustasite?

Sisuliselt on Etalon Varahaldus 2016. aasta märtsi lõpust panustanud järjepidevalt börside langusele. Need positsioonid ei toonud tulu ka augustis. Turud olid suhteliselt rahulikud.

Augustis olid tehingud peamiselt tulemustega seotud. Septembris tuleb aga negatiivne tulemus, sest börsid on jätkuvalt ülespoole rühkimas.

Kui vaadata Etaloni kuutulemusi algusest ehk alates emissioonihinnast 1 eurost, näeme väga suuri kõikumisi. Eelmise kuu seisuga oli aktsia puhasväärtus ligi 62 senti. Millal põhi ette tuleb, kust on riskid nii maandatud, et vara väärtus enam oluliselt langeda ei saaks?

Börsile investeerides tuleb arvestada, et otsest põhja ei eksisteeri. Kaupleja jaoks ei tohiks vara samas mitte kunagi nulli jõuda.

Etalon Varahaldusel on mitu tütarettevõtet, millest üks investeerib väga agressiivselt, see tütarettevõte on praegu kaotanud väga suures koguses kapitali. Kuid halvematel aegadel teeb see märkimisväärselt paremat tootlust kui rahulikult investeeriv tütar.

Kui alguses oli nii, et rahulikus tütres oli 13 protsenti varast ja agressiivsemas 87, siis täna on see suhe 40:60. Ise ütleks, et rahulikumalt investeeriv tütar on kindlustus, et vara kunagi nulli kompama ei hakka.

Eks alati tuleb mõistlike riskidega arvestada. Etalon Varahaldusega arvestades sai kõik vabad finantsvahendid sinna paigutatud. Eks tol hetkel oli investeeringuid ka LHV aktsiasse, mis oli börsiväline ettevõte, ja seega neid vahendeid ei olnud võimalik Etalon Varahaldusesse paigutada. Tõsi, hiljem olen sinna raha juurde paigutanud.

Osa oma raha olen investeerinud ka novembris Singapuris toimuva konverentsi korraldamisesse. Eelmise kriisi ajal sai kokku ostetud maad, üle Eesti on umbes 25 kinnistut, mida siis omamoodi põllumeestele välja rentida. Arvan, et oleme hea rendileandja.

Oled maininud, et tahaks konservatiivsemate investorite jaoks veel ühe fondi teha. Kuidas see edeneb?

See peab veidi ootama. Järgneval kahel kuul on päris palju tegemist seoses konverentsi korraldamisega, mis neelab väga palju aega. Arvestades ka Etalon Varahalduse vara juhtimist, siis pean kuni detsembrini hoiduma kõikidest lisategevustest.

Pärast seda arvan, et rahulikum investeerimisfirma saab loodud. Huvi on näidanud nii Etalon Varahalduse investorid kui ka olen saanud päris palju sooviavaldusi mujalt.

Mis oleks loodava fondi eelis, arvestades et turu keskmist tootlust oleks võimalik teenida ka indeksfondidega, mille haldustasud on küllaltki madalad?

ETFide maailm, mis on turge üle võtnud, tähendab sisuliselt seda, et ettevõttel, kes börsile tuleb, on põhihuvi olla ETFi osa. Nii on neil kapitalikaasamise pool tehtud, sest see tagab automaatse kapitali juurdevoolu. ETFide välised ettevõtted on seega turu liikumisest mitte mõjutatud ja seal võivad tekkida päris head teenimisvõimalused, millest ETFi investor jääb ilma.

Toon näite, et kui ETFi kuuluks Tallinna börsilt Olympic, Tallink ja Tallinna Vesi. Kriisi ajal inimestel raha napib ning kaks esimest kaotavad kliente. Kuna kõik kuuluvad ETFi, siis kõik müüakse ka alla, hoolimata sellest, et üks ettevõte pole kannatanud. See üks muutub ostuaktsiaks, sest ta pole fundamentaalselt kahjustunud.

Praegu on aktiivseid investoreid jäänud väheseks, aga neid on väga vaja, sest muidu kaotabki Tallinna Vesi üks hetk väga palju väärtusest, kuigi ettevõte kehvemaks ei muutunud.

Milliseid võimalusi näed investorile Baltikumis?

Kui oletada, et riskid ei realiseeru ja majandus jätkab normaalset toimimist, siis arvan, et huvitavamad ettevõtted Tallinna börsil on LHV Pank, mis normaalses tempos kasvab, kuid on seejuures säilitanud riskikartlikuse. LHV-l läheb ka kriisis paremini, sest neil on palju kodumaiseid investoreid, teistel aga investorite hulgas välisfondid, mis on kindlasti halbadel aegadel agressiivsemad müüjad.

Pikemaajaliselt tugev on ka Tallinna Vesi, mida küll varjutavad kohtuvaidlused. Loomulikult on stabiilne Tallinna Kaubamaja. Eelmise kriisi ajal oli just see üks mu suurimatest investeeringutest, ostsin seda hinnaga 1,8 eurot ja kogu languse vältel.

Millistest ettevõtetest käiksid ringiga mööda? Mõne aasta eest alustasid koos venna Tõnniga kohtuteed Baltika vastu.

Minu jaoks on kogu see Baltika lugu suhteliselt ebameeldiv ning näitab, et Balti turud pole arenenud ligilähedaselegi tasemele võrreldes sellega, kus on näiteks USA börs. Ega Eesti investorit ei kaitse ka need asutused, kes seda peaksid tegema. Ka seadusandlus vajab täiendamist.

Olukord oli selline, et kriisis ostsin Baltika aktsiaid, osaledes suunatud emissioonis. Kriitilisel hetkel pakkusin Baltikale kaptali, et nad saaks püsima jääda. Ostsin tipphetkel ligi 2protsendilise osaluse. Oli lootus, et Baltika suudab olukorda parandada. Peagi aga nägin, et Baltika ei võtnud kasutusele ettepanekuid, mis oleks eduks vajalikud olnud. Asusin aktsiaid müüma, nähes, et börsid on tõusnud, aga majandustulemused ei jõua järgi.

Siis teatas Baltika kolmandast emissioonist ja siis asusin aktsiaid müüma agressiivselt. Ühel päeval Baltika teatas, et see emissioon on aktsionäride poolt tagatud 1 euro peal. Minu jaoks oli see aktsiate müümise põhjuse äralangemine. Hljem selgus, et emissoon ikkagi ei olnud tagatud ja jätkasin aktsiate müügiga. Selle tulemusena kandsin üle 90 000 euro kahju, sest aktsia liikus vahepeal allapoole. Leidsin, et selline teguviis oli aktsionäridele eksitav.

Seega sai pöördutud finantsinspektsiooni poole, kes seda uurima asus, kuid seisukohta ei võtnud. Minu ainsaks võimaluseks jäi kohtutee. Kohus aga ei läinud süvitsi ning kohtuotsusest ei ole võimalik välja lugeda, kas selline asi on okei või mitte.

Sinu suurim soovitus investoritele?

Investor peaks olema investor kogu aeg, kuid teatud hetkel ei ole investor hea olla. Kui need hetked ära tunda, õnnestub vara kasvatada. Nii kasvab sinu jõukus võrreldes ülejäänud maailma jõukuse tasemega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2017, 11:24

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing