Pille Ivask • 3. detsember 2017 kell 9:50

Akumaailm pakub põnevaid investeerimisvõimalusi

BYD   Foto: epa

Eksperdid soovitavad investoritel silma peal hoida akutootjatel, ent hoiatavad, et suurte kasumite saamiseks peab tegema väga põhjalikku eeltööd ning kaua ootama.

Thomas Edison kirjutas 1883. aastal, et ta peab just tehnoloogiaajastu üheks suuremaks läbimurdeks just akut.

Praegu, mil autotootjad tulevad üksteise järel välja uudistega, et tahavad traditsioonilise sisepõlemismootori vahetada elektrimootori vastu, näib, et Edisonil ei saanud rohkem õigus olla.

Akumaailma puhul tuleb ilmselt enamikule esimesena pähe Tesla 5 miljardit maksev gigatehas. Tegelikult pakub see valdkond investoreile aga hoopis laiemat ampluaad võimalusi.

Enamik tänapäeval kasutatavaid akusid on liitiumakud. Ühe seesuguse võib leida nii nutitelefoni seest, samas sisuliselt samal põhimõttel töötavad ka elektriautodel ja hübriididel kasutatavad akud. Tõsi, neljarattaliste puhul on tarvis hoopis võimsamaid akusid ning see ongi koht, mis pakub ühtlasi ka investeerimisvõimaluse.

Bloomberg on ennustanud, et kuna nõudlus on suur, peavad akud üsna kiiresti ka oma võimsust kasvatama. Tehased peaksid tõstma järgneva 10 aasta jooksul tootmisvõimsust eelmise aasta 68 gigavatt-tunni tasemelt 1165 gigavatt-tunnini.

Tähelepanu Kagu-Aasial

Selgub, et akutootjad paiknevad peamiselt Kagu-Aasias. Sealjuures on märkimisväärne, et kuigi Tesla puhul räägitakse selle gigatehasest, ei tooda ettevõte siiski ise akuelemente. Seda teeb Tesla Jaapani partner Panasonic. Teised akuelementide tootjad, keda võib esile tuua, on näiteks LG Chem ja Samsung SDI, mis, nagu nimestki võib järeldada, on vastavalt LG ja Samsungi tütarettevõtted.

Lõuna-Korea akutootjaile pakuvad kanget konkurentsi ka Hiina ettevõtted, eeskätt BYD ning Contemporary Amperex Technology. Neist esimesse on muuseas investeerinud ka Warren Buffetti Berkshire Hathaway, kellele kuulub 8,25% ettevõttest. Contemporary Amperex Technology on aga järgneva paari aasta jooksul minemas börsile.

Panasonic, LG Chem, Samsung SDI, BYD ja Contemporary Amperex Technology on konsultatsiooniettevõtte Benchmark Mineral Intelligence’i juhi Simon Mooresi sõnul ehitamas juurde 24 gigatehast, mille koguvõimsus saab olema aastaks 2021 koguni 332 gigavatt-tundi.

Soovitusi investoreile

Need investorid, kes tahavad oma raha suunata akusid tootvatesse ettevõtetesse, peaksid aga Wall Street Journali hinnangul võtma kõigepealt ettevaatliku ning seejärel väga pikaaegse positsiooni. Esiteks pole kerge välja valida ettevõtet, mis tulevikus väga tugevaid tulemusi tegema hakkaks.

Vähemtähtis pole ka see, et seesugused investeeringud neelavad alguses väga suuri summasid ning lepingud, mida neis valdkondades sõlmitakse, on praegu päris väikse kasumimarginaaliga. Viimane tuleneb peamiselt tugevalt konsolideerunud autotootmisest.

Üks võimalus on aga vaadata neid ettevõtteid, kelle tegevusala on akudega seotud tehnoloogias veelgi keerukam. Liitiumaku üks olulisemaid komponente on katood, mille kaudu liiguvad elektronid vastavalt laadimis- ja mahalaadimisprotsessile edasi-tagasi. Kuna seesugune protsess on keeruline ja sellele spetsialiseerunud ettevõtteid vähe, ei rakendu katooditootjaile vähemalt praegu väga suurt hinnasurvet ning võib olla seetõttu investoreile veidi turvalisem investeerimisvaldkond.

Seetõttu soovitab Wall Street Journal hoida silm peal seesugustel ettevõtetel nagu Jaapanis tegutsev Sumitomo Metal Mining ja Belgia ettevõte Umicore.

Hetkel kuum