Märt Belkin • 4 detsember 2017

Merko müüs vesiehitusfirma Peeter Luksile tagasi

Foto: Raul Mee

Merko Ehitus tõstis efektiivsuse suurendamiseks ringi enda Eesti tütarettevõtete struktuuri. Muuhulgas müüs ehitusfirma ka maha kümme aastat tagasi Peeter Luksilt ostetud ehitusfirma, mis on omadega tugevas kahjumis.

Kontserni ümber tõstes kaotas Merko hulga tütarettevõtteid. Ümberkorraldused tehti mitmes osas. Esiteks sõlmis AS Merko Ehitus võlaõigusliku eellepingu kinnisvaraga seotud ärivaldkonna müügiks oma tütarettevõttele AS Merko Ehitus Eesti.

Müügi kaudu saab alates uuest aastast kontserni Eesti firmade juriidiline struktuur vastavusse juhtimisstruktuuriga, teatas ehituskontsern börsile.

Teiseks sõlmisid kontserni 100%lised tütarettevõtted AS Merko Ehitus Eesti ning hulk arendusfirmasid – OÜ Metsailu, OÜ Paekalda 2, OÜ Paekalda 3, OÜ Paekalda 7, OÜ Paekalda 9, Osaühing Unigate, Suur-Paekalda OÜ, Väike-Paekalda OÜ, Kivimäe 32 OÜ – ja ka AS Merko Tartu ühinemislepingu.

Nimelt liidetakse kõik need firmad kokku ASi Merko Ehitus Eesti alla. Ühendamine viiakse lõpule samuti 1. jaanuarist.

Peeter Luks sai firma tagasi

Lisaks äri tütarfirmade vahel ümber mängimisele tehti ka üks reaalne müügitehing, nimelt võõrandas Merko Ehitus Eesti enda 76% osaluse vesiehitusega tegelevas firmas Fort Ehitus kaasosanikule OÜ Tamax Holding, kelle omandis oli firmast 14%

Tamaxi taga on ehitusettevõtja Peeter Luks, kes on ka seni Fort Ehituse ainus juhatuse liige. Just tema käest Merko Fordi kontrollpaki kümme aastat tagasi ära ostiski. Toona läks osalus vesiehitajas maksma 15 miljonit krooni.

Ülejäänud osa Fordist jäi toona Jouko Kalevi Pasanenile, ehkki Saxon Trade OÜ nime kandvas valdusfirmas on vahepeal juhtohjad võtnud Mikko Aleksi Pasanen. Pasanenide dünastiale jääb 10% Fort Ehitusest ka pärast Merko müügitehingut.

"Osaluse omandamise eesmärk on kontserni vaiatööde ja hüdrotehnilise ehituse valdkonna kompetentsi tugevdamine," teatas Merko 2007. aasta aprillis ning lisas, et Fordi tulevikuplaanidesse kuulub eelkõige laienemine kohtvaiade segmenti ja lähiturgudele.

Praeguseks on vesiehitaja aga firmana tõsiselt alla käinud – mullu tehti käivet vaid 501 200 eurot, samas kui veel 2015. aastal oli müügitulu üle 3 miljoni. Kahjumit tegi firma 482 000 euro eest, aasta varem oli puhaskahjum 361 000 euro kandis. 

Finantsseis oli koguni nii kehv, et aasta lõpus ületasid firma lühiajalised kohustused käibevara 1,2 miljoni euro võrra ning firma omakapital oli negatiivne 338 900 euroga. Need olulised näitajad olid miinuses juba aasta varem.

"2017. aastal kavandatakse OÜ Fort Ehitus ümberstruktureerimise käigus tegevused ettevõtte netovara ja omakapitali vastavusse viimiseks seaduses toodud nõuetele," lubab firma enda majandusaasta aruandes. Pole selge, kas firma seda tõesti ka teinud on.

Tehingu hinda Merko ei avaldanud, küll aga vihjas börsifirma, et kontserni olulisi finantsnäitajaid tehing ei mõjuta. "Tehingud ei oma mõju AS Merko Ehitus kontserni konsolideeritud kasumile, varadele ega kohustustele," kinnitas ettevõte, et ka teised kontserni struktuuri kohendamiseks tehtud tehingud rahalist mõju kaasa ei too.

Hetkel kuum