Lauri Teder • 5. juuli 2018 kell 19:00

Fed võib tuleval aastal loobuda majanduse ergutamisest

Föderaalreservi esimees Jerome Powell  Foto: Scanpix / Reuters

Ühendriikide Föderaalreserv kavatseb intressimäärade tõstmist järgmisel aastal jätkata, viies need seega kõrgemale majandust ergutavast tasemest, selgus keskpanga juunikuise kohtumise protokollist.

12.-13. juunil toimunud kohtumisel arutati põhjalikult selle üle, kuidas toimida intressimääradega siis, kui majanduskasv järsult kiireneb või kui hinnasurve ootamatult hoogustub. Inflatsioonile annab jõudu mullu vastu võetud maksukärbe ning Ühendriikide üha kahanev töötuse tase, mis suurendab omakorda ettevõtete palgakonkurentsi.

Enamik keskpanga liikmeid on tänavu valmis veel kaheks intressitõusuks. Alles märtsis prognoosisid turud, et aasta kokkuvõttes kergitab Föderaalreserv laenumäära kolm korda, ent nüüdseks lepitud neljandagi tõusuga. Viimati suurendas USA keskpank oma intressimäärasid möödunud kuul, veerandi protsendi võrra, 1,7-2 protsendini.

Kohtumisel väljendasid Föderaalreservi ametnikud muret ka Ühendriikide agressiivse kaubanduspoliitika üle, leides, et tariifide oht ja üldine ebakindlus võivad kahjustada ärikliimat ning vähendada investeeringuid. Hoolimata Valge Maja kavatsustest pole juba kehtestatud terase- ja alumiiniumitollid kohalike ettevõtete investeeringuid keskpanga hinnangul suurendanud.

Hetkel kuum