Mait Kraun • 21. juuli 2018 kell 10:00

Milliseid valuutasid omada majanduslanguse ajal?

Foto: Shutterstock

USA või globaalse majanduslanguse ajal on kõige parem hoida oma raha Šveitsi frangis, Singapuri dollaris ja Jaapani jeenis, teatasid JPMorgan Chase & Co analüütikud.

Samal ajal soovitatakse majanduslanguseks väljuda arenevate turgude valuutadest.

„Majandussurutised tekivad siis, kui krediitorid küsivad oma raha tagasi,“ ütlesid panga analüütikud eesotsas Paul Meggyesiga. „Nelja suurima valuuta seas on kolm valuutat sellised, mille riikidel on väga tugev väline positsioon.“

Kõige odavam riskimaandaja on analüütikute arvates jeen. Meeskond jõudis järeldusele, et Singapuri dollar on aga kõige ebaatraktiivsem. Paremini läheb ka USA dollaril, sest tegemist on maailma reservvaluutaga ning suur osa laenudest antakse just dollarites. Võimenduse vähendamiseks, kapitaliseerituse parandamiseks ja riskide maandamiseks on ettevõtted ja pangad sunnitud dollareid ostma.

Kriisist ennatlik rääkida

Dollaril on viimasel ajal paremini läinud, vaatamata sellele, et kaubanduspinged on kasvanud.

Analüütikud märkisid, et majandussurutisest (vähemalt kaks kvartalit kestev majanduslangus) on praegu „ennatlik“ rääkida. Teisalt on „mõistlik“ ettenägematute sündmuste puhuks tehtud plaanid üle vaadata, sest kaubandussõja eskaleerumise tõenäosus on küllaltki kõrge. 

Foto: Bloomberg/JPMorgan

Arenevate turgude valuutad on majanduskasvu aeglustumisele eriti avatud. Analüütikute hinnangul kaotab keskmine arenevate turgude valuuta majanduslanguse ajal kahe aasta jooksul 17 protsenti. Uus-Meremaa dollar on G10 riikide seas kõige kehvem valuuta – majandussurutise ajal kukuks selle väärtus kahe aastaga hinnanguliselt 7-8 protsenti, kirjutati raportis.

Jeen ajalooliselt alahinnatud

JPMorgani eeldused põhinevad viimase viie majandussurutise ajal kogutud andmetest. Kuigi jeenil on ajalooliselt kehvemini läinud kui kolmel teisel valuutal (vt. eelpool mainitud), siis praegu kaupleb jeen küllaltki madalal. Jeeni efektiivne reaalkurss – näitaja, mille puhul on arvestatud ka inflatsiooni ja kaubandusvoogudega – on 40 aasta keskmisest 23 protsenti madalamal. Viimase kolme majandussurutise ajal on olukord olnud vastupidine – jeen on nendel kolmel juhul olnud keskmiselt 8 protsenti ülehinnatud.

See tähendab, et Jaapani valuuta võiks „riskide maandamisel mängida võtmerolli,“ võtsid analüütikud oma jutu kokku. JPMorgan prognoosib, et jeen hakkab dollari suhtes tugevnema. Septembriks saab nende hinnangul ühe dollari eest 108 jeeni, detsembris aga 106 jeeni. Praegu tuleb ühe dollari eest välja käia 112,3 jeeni.

Panga analüütikud märkisid, et dollaril on lühemas perspektiivis euro suhtes veel 1-2 protsenti tõusuruumi.

Hetkel kuum