Mait Kraun • 14. november 2018 kell 10:22
Kauplejad Frankfurdi börsil.  Foto: EPA

Aktsiaturud langevad üle maailma, USA plussis

Aktsiaturud on üle maailma täna langenud, sest nafta odavnemine jätkub ning investorid muretsevad globaalse majanduskasvu pärast, vahendab Wall Street Journal.

Stoxx Europe 600 indeks on täna odavnenud 1,05 protsenti, 360,7 punktile. Ka Aasia turud olid peamiselt punases. Suurimate kukkujate seas on energiasektori aktsiad.

USAs on kauplemispäev alanud aga positiivsemalt. Standard & Poor's 500 on täna kallinenud 0,12 protsenti ja Dow jäänud samale tasemele.

Nafta hind on täna odavnemas juba 13. päeva järjest, Brent jõudis ka karuturule (vähemalt 20protsendiline langus eelmisest tipust). Peamiselt on naftat surve all hoidnud suurenev pakkumine ja mure nõudluse pärast. Eile odavnes must kuld viimase kolme aasta kiireimas tempos.

Probleeme on veel

Nafta hinna langus on järjekordne kirstunael globaalsete turgude jaoks – juba praegu muretsetakse kaubandussõja, tehnoloogia hinnalanguse ja euroala probleemide pärast. Oktoobris oli S&P 500 langus viimase seitsme aasta suurim.

„Probleeme on mitu – geopoliitika, kaubandussõda, Brexit. Tehke oma valik,“ ütles investeerimisfirma Eaton Vance’i direktor Eric Stein. „See tähendab, et lähitulevikus on oodata veel volatiilsust.“

Hiina vastakad majandusandmed annavad märku, et globaalne majanduskasv võib olla aeglustumas. Hiina jaemüük kasvas oktoobris viimase viie kuu väikseimas tempos, tööstustoodangu ja äriinvesteeringute mahu kasv aga kiirenes.

Investorid hoiavad silma peal ka USA-Hiina kaubandussõjal. Riigid on alustanud uusi kõnelusi ning presidendid Xi Jinping ja Donald Trump kohtuvad selle kuu lõpus.

Euroopas tähelepanu all Brexit

Euroopas on investorite tähelepanu all Brexiti-kõnelused – täna lekkis esialgne kokkulepe, mille kohaselt on britid andnud Euroopa Liidule paljuski järele.

See pani naela odavnema ning süvandas Suurbritannia aktsiaindeksite langust.

„Halb uudis on see, et nüüd peab Briti peaminister müüma selle leppe ka parlamendile ja valitsusele. See ei saa olema lihtne. Samal ajal peab leppe poolt hääletama ka ülejäänud Euroopa Liit,“ ütles Commerzbanki analüütik Peter Dixon.

Aasias odavnes Hongkongi Hang Sengi indeks 0,8 protsenti, Jaapani Nikkei tõusis aga 0,2 protsenti. Hiina peamine aktsiaindeks Shanghai Composite kukkus 0,9 protsenti.

Hetkel kuum