Mait Kraun • 2. detsember 2018 kell 17:41
Microsofti on viimastel aastatel kiiresti kasvama pannud pilveteenuste äri.  Foto: EPA

Microsoftist sai taas maailma suurim börsifirma

Apple on ametlikult troonilt tõrjutud – selle nädala lõpus sai Microsoftist maailma suurim börsifirma, vahendab CNN Money.

Nädala esimeses pooles jäi Microsoftil Apple’I ületamisest puudu vaid mõned miljardid dollarid. Reedel tõusis Microsofti aktsia 0,6 protsenti, 110,9 dollarini. Ettevõtte turuväärtus oli börsipäeva lõpuks 851,2 miljardit dollarit. Apple’I aktsia langes aga 0,5 protsenti ning turuväärtus langes 847 miljardi dollarini.

Tõsi, Microsoft pole veel triljoni dollari verstapostini jõudnud. Nii Apple kui ka Amazon saavutasid selle taseme varasügisel.

Apple möödus Microsoftist 2010. aastal

Apple möödus Microsoftist turuväärtuselt esmakordselt 2010. aastal – iPhone’de ja teiste riistvara toodete müük läks väga hästi, Microsoft püüdis samal ajal välja mõelda uut strateegiat. Nüüd keskendub Microsoft eelkõige äriklientidele, varasemalt müüdi tooteid eelkõige eraklientidele. See on aidanud ettevõtte viimastel aastatel kiiresti kasvama panna.

Tegevjuhi Satya Nadella juhtimisel on Microsoft panustanud pilveteenuste arendamisele. Nüüdseks on Microsoftist saanud üks juhtivaid pilveteenuste pakkujaid. Kiiresti kasvavast turust on palju kasu lõiganud ka Amazon. Mullu jõudis Microsofti aastane käive 100 miljardi dollarini.

Apple’I aktsia on viimasel ajal aga kiiresti kukkunud, sest investorid kardavad, et nõudlus kallimate iPhone’de järele on jahtumas. Lisaks sellele otsustas Apple lõpetada nutitelefonide müügimahtude avaldamise, mis on investorite usaldust õõnestanud. Nädala alguses teatas USA president Donald Trump, et Apple’i toodete impordile võidakse kehtestada 10protsendilised tariifid.

Tugev strateegia

Microsoft ei pea küllastuva nutitelefonide turuga toime tulema ning Apple’ile sarnased probleemid neid ei kimbuta, ütles investeerimisfirma Synovus Trusti portfellihaldur Dan Morgan. Ta lisas, et ettevõte pole eriti haavatav privaatsusega seotud probleemide suhtes.

“Microsofti poolt pilveteenuste turul astutud suured sammud on suunatud pigem ettevõtetele. See on aidanud Microsoftil teistest tehnoloogiafirmadest kiiremini kasvada,” rääkis Morgan.

Investeerimisfirma Wedbushi analüütik Daniel Ives ütles CNN-ile, et Microsoft on konkurente ületanud, sest selle strateegia on tugev ning kasv jätkub.

Google ja Facebook on viimasel ajal sattunud privaatsusega seotud probleemide tõttu regulaatorite hambusse. Facebooki turuväärtus on juulis saavutatud tipust langenud 40 protsenti, sest investorid kardavad, et kasutajate usalduse vähenemine hakkab ka majandustulemusi mõjutama. Nimelt teatas sotsiaalmeedia firma septembris, et 50 miljoni Kasutaja andmed on turvaaugu tõttu ohus. See pani aktsia kiiresti kukkuma.

Probleeme ei ole

Microsofti olukord on vastupidine – esmakordselt 20 aasta jooksul on ettevõte regulatsioone arvestades väga heas positsioonis.

“Microsoft on regulatsioonidega seotud arutelus sattunud õigele poolele,” ütles investeerimisfirma Stifeli analüütik Brad Reback. “Microsoftil pole regulatsioonidega probleeme. Nad saavad rahulikult oma ärile keskenduda.”

2018. aasta on paljude tehnoloogiafirmade jaoks olnud kaubandussõja ja muude probleemide tõttu olnud raske. Microsofti need probleemid eriti ei mõjuta ning see on olnud piisav, et teistest eristuda.

Hetkel kuum