Mait Kraun • 18. detsember 2018 kell 14:32

Nafta kukkus viimase aasta põhja

Nafta vajus viimase aasta madalaima tasemeni, sest aktsiate müügilaine süvenes ja turul kardetakse ülepakkumist, vahendab Bloomberg.

Bensiini hinnad on samuti viimaste kuude jooksul järsult langenud.  Foto: EPA

WTI toornafta on täna odavnenud 2,2%, Brent on kaotanud 1,9%. Kummagi barrel maksab vastavalt 48,77 ja 58,50 dollarit. WTI langes 50 dollari tasemest allapoole viimati 2017. aasta oktoobris.

Ameerika Ühendriikide valitsus prognoosib, et kildanafta tootmine kasvab edasi – see võib juba niigi suuri varusid veelgi paisutada. Aktsiaturud Euroopas ja Aasias langesid, sest Hiina president Xi Jinping ei rääkinud oma kõnes riigi majanduse avamisest või stimuleerimisest, mis valmistas paljudele investoritele pettumuse.

Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon OPEC sõlmis küll selle kuu alguses tootmiskärbete kokkuleppe, aga naftaturu langus on jätkunud. "Nafta on jälle surve all ning suuresti on see tingitud ülejäänud turu langusest," ütles ING panga toorainete strateeg Warren Patterson Bloombergile. Tema sõnul ei ole veel ühtegi selget signaali, mis näitaks, et naftaturul on nõudluse ja pakkumise dünaamika paranemas.

Ka eile langesid naftahinnad tublisti – WTI kukkus 2,6% ning Brent odavnes 1,1%. Rotterdami bensiini hind on langenud 511 dollarini tonnist – veel mõni kuu tagasi kauples see 770 dollaril tonnist.

Bensiini hinnad on selle aasta tippudest langenud üle 30%.  Foto: Reuters
Hetkel kuum