Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas tegi rekordi

28. juuni 2014, 07:22

Mai ja juuni on olnud Äripäeva loodud investor Toomasele edukad. Toomase portfell tegi 23. juunil rekordi, tõustes 210 187 eurole.

Äripäev alustas investor Toomase projektiga 2002. aasta alguses, kui andis Äripäeva börsitoimetuse käsutusse miljon krooni (63 908 eurot) eesmärgiga seda pikaajaliselt edukalt investeerida.

Investor Toomas kaalub praegu investeerimist kaitsetööstusesse. Ta valis välja kuus potentsiaalset ettevõtet, millest ühe aktsiaid plaanib Toomas suvel osta.

Selle aasta mais oli Toomase investeerimisportfelli tootlus 1,6% ja juunis 0,6%, aastaga on portfell kasvanud 7,7%. Mais rebis teistest ette Norra lõhekasvataja Leroy Seafoodsi aktsia. Ka Jaapani fond käitus dollarites kenasti ja Microsofti aktsia tõusis ligi 2%.

Portfellis täitsid telliskivi rolli Briti luksuskaupade tootja Burberry, mille aktsia langes 5%, ja Olympic EG, mis vajus 3,1%. Mais esines tugevalt Apple’i aktsia, mis tõusis 7,3%. Vähemalt 3% tõusid kuu ajaga ka Jaapani fond, Olympic EG ja Burberry.

Dividendid

Mai ja juuni tõid kontole hulgaliselt dividende. Kui USAs noteeritud ettevõtete puhul on tavaline dividendide maksmine kord kvartalis, siis Euroopas on levinud kord aastas makstavad dividendid, mille tipphooaeg langes maile-juunile.

Otsa tegi lahti ABB, kus laekus dividendina 1816,50 Rootsi krooni. Järgmisel päeval laekus Olympic EG 500eurone dividend. Apple’ilt tuli tulumaksu kinnipidamise järel 69,09 dollarit. Apranga kosutas taas kontot littides dividendiga, mida maksude järel sai 2550 litti.

Litiprobleem peaks lahenema uuel aastal, kui Leedu võtab eeldatavasti käibele euro. Praegu ei saa litte konverteerimata isegi reinvesteerida Leedu rõivakaupmehe Apranga aktsiasse, sest Vilniuse börsil toimuvad tehingud eurodes.

Juunis maksis Leroy Seafoods tulumaksu kinnipidamise järel 5100 Norra krooni. Laekusid ka Southern Copperi ja Microsofti dividendid, vastavalt 40,40 ja 99,96 dollarit.

Harukordne sündmus

Portfellis toimus ka harukordne sündmus. Apple tükeldas aktsiad, mistõttu kontol olevale 30 aktsiale kanti lisaks 180 aktsiat. Kokku on neid nüüd 210. Teoreetiliselt peaks see suurendama aktsia atraktiivsust, sest muutus ostjatele taskukohasemaks. Kuna USA turul kauplevad väikeinvestoritest enam omavahel rohkem arvutid, on efekt küsitav.

Sihikul kaitsetööstus

Toomas arendas edasi kaitsetööstuse aktsiasse investeerimise ideed, kuid lõpliku otsust, kas osta või mitte, veel ei langetanud. Aasias on Hiina sõjaline võimekus kasvamas, mis on teinud murelikuks Aasia riigid. Hiina demonstreerib vaieldavate merevalduste pärast juba tükk aega oma laevastikku ja lennuväge Jaapanile, kuid ka tervele reale Kagu-Aasia riikidele.

Venemaa on näidanud, et Euroopas muudetakse riigipiire sõjaliste meetmetega. See võib panna Ida-Euroopa maid sõjalisi kulutusi suurendama ja võib võtta maha Lääne-Euroopa sõjaliste kulutuste vähendamise kihku. USAs kärbitakse veel tänavu sõjalisi kulutusi eelarvepuudujäägi vähendamiseks.

Toomas analüüsis viit USA kaitsetööstusettevõtet ja ka Rootsi Saabi. Viimane kukkus kohe investeerimisvalikust välja, sest aktsia on kallis (P/E 33). Ettevõtte I kvartali tulemus oli nõrk ja Ðveitsist kaotati suur tellimus. Ka Boeingu aktsia on suhteliselt kallis (P/E 22). Selle aktsia vastu räägib investeerimisideena see, et suur osa tulemustest tuleb reisilennukite tootmisest.

Sõelale jäi viis firmat

Sõelale jäid Northrop Grumann, Raytheon, Lockheed Martin ja General Dynamics. Nende aktsiate P/E oli vahemikus 13,4–16,6 ja dividenditootlus 2,1–3,2%. Kõige positiivsema mulje jättis Toomasele Raytheon, kus tõusuruumi analüütikute hinnasihini oli 7,3%. Selle aktsia dividenditootlus oli 2,5% ja P/E 15. Ettevõttel oli küll esimene kvartal nõrk ning kompaniis käib restruktureerimine.

Teise poolaasta suhtes on juhtkond aga optimistlik. Ettevõtte eesmärk on teenida 2014. aastal 22,5–23 miljardi dollarilise käibe juures 5,76–5,91 dollarit aktsia kohta. Jätkuvate tegevuste kohta on kasumiprognoos suurem (6,74–6,89 dollarit aktsia kohta). Selle aasta dividendi tõsteti 10% võrra, 2,42 dollarile.

Toomas kaalub Raytheoni aktsiatesse investeerimist. Idee vastu räägib see, et USAs on rahva seas väga tugevad sõjaliste kulutuste vastased meeleolud. Ettevõte on küllaltki sõltuv USA valitsuse tellimustest, kuid Aasia geopoliitiline olukord võib tuua sealt rohkem tellimusi.

Atraktiivsed ka biotehnoloogia ja arenevate turugde valuutad

Samuti on Toomas kaalunud hiljuti peksupoisi staatuses olnud biotehnoloogiaettevõtete aktsiatesse investeerimist ja ka panustamist arenevate turgude valuutadesse. Arenevate turgude valuutasid saab Swedbankis kontole osta, kuid nendes vääringutes ei saa vähemalt intressitabeli põhjal hoiuseid teha. Arvelduskontol valuutat hoides intressi aga ei maksta. Ka saab internetipanga vahendusel osta-müüa valuutadega seotud börsil kaubeldavaid fondiosakuid, kuid valdavalt on need seotud arenenud maade valuutadega. Aeg-ajalt pakutakse ka arenevate turgude valuutadega seotud  investeerimishoiuseid.

Investor Toomase parim investeering on Microsoft

(Investor Toomase portfellis olevate aktsiate hinna muutus soetamisest alates)

 1. Microsoft 95,2%
 2. Southern Copper 55,5%
 3. Apranga 39,2%
 4. ABB 36,6%
 5. Leroy Seafood 23%
 6. Apple 16,5%
 7. Burberry 16,4%
 8. Olympic EG15,6%
 9. Jaapani fond EWJ -1,5

Investor Toomas eelistab istuda rahas

(Investor Toomase portfelli koosseis)

 • Raha 54%
 • Apranga 7,5%
 • Leroy Seafood 7,5% 
 • Microsoft 7,5% 
 • Ap ple 6,6% 
 • Ol ympic EG 4,5% 
 • Southern Copper 4,2% 
 • Burberry 3% 
 • ABB 2,8%
 • Jaapani fond EWJ 2,3%
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2014, 10:22
Otsi:

Ava täpsem otsing