Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas purustas rekordi

Rainer Saad, Harry Tuul 09. september 2014, 17:39

Juuli ja august olid investor Toomasele edukad, kuna portfelli väärtus tõusis aktsiaturgude rallimise tõttu uue rekordkõrge tasemeni. Venemaa sanktsioonid Toomast ei mõjutanud.

Septembri alguse seisuga on Toomase portfelli väärtus tõusnud 217 744,06 euroni. Raha oli portfellis ülekaalus (52%), ülejäänud oli aktsiates. Võrreldes juuni lõpuga, oli septembris portfelli tootlus 3,7%. Aastaga on portfell kasvanud 12%, sel aastal 9%.

Venemaa sanktsioonid Toomast ei mõjutanud. Venemaa kehtestas augusti alguses impordikeelu Euroopa Liidu riikidele ning Norra lõhekasvatajatele. Ka investor Toomase portfellis on Norra lõhekasvataja Leroy Seafood, mille aktsia hakkas pärast Venemaa kehtestatud sanktsioone kukkuma. Venemaa on suuruselt kolmas Norra lõhe importija, kes andis juulis enam kui 9% lõheekspordi tulust. Augusti teises pooles sekkus Norra valitsus, mis asus lõhekasvatajaid aitama. Et vähendada Venemaa sanktsioonide mõju, võimaldas Norra valitsus lõhekasvatajatel hoida suuremaid varusid ning viivitada väljapüügiga. See otsus tõstis Leroy aktsiat ning kokkuvõttes tuli kahe kuuga tõus üle 4%.

Investor Toomas investeeris Leroy aktsiasse esimest korda möödunud aasta novembri lõpus. Investeerimisideeks oli saada osa kalakasvatuse oodatavast kasumikasvust, kus oli oodata lõhe hinnatõusu. Investeering on end tasunud ning seetõttu on Toomas sel aastal kaks korda ka Leroy aktsiaid juurde ostnud.

Suurima tõusupanuse investor Toomase portfelli andis tehnoloogiafirma Apple, mille aktsiale tehti juunis split 7-1. Aktsia hind vähenes seitse korda ja see andis võimaluse investoreil Apple'i aktsiat odavamalt osta. Kahe kuuga tõusis Apple'i aktsia üle 14%. Tugeva tõusu tegid ka nii Southern Copper, mis tõusis ligi 9%, kui ka Microsoft, mis tõusis 8%.

Kaitsetööstus. Toomast on hakanud üha rohkem huvitavama kaitsetööstuse aktsiad, kuid lõplikku otsust pole ta veel langetanud. Venemaa näitab muskleid Ukrainas ning Hiina on kasvatamas enda sõjalist võimekust. Hiina demonstreerib vaieldavate merevalduste pärast oma laevastikku ja lennuvägede suurust nii Jaapanile kui ka teistele Kagu-Aasia riikidele. Samas on suurenenud ka pinged Lähis-Idas. Toomas analüüsis viit USA kaitsetööstusettevõtet ja ka Rootsi Saabi, kuid viimase aktsia oli liiga kallis ning see ei jäänud sõelale. Saabi I kvartali tulemus oli nõrk ja Ðveitsis kaotati suur tellimus. Sõelale jäänutest välistas Toomas ka Boeingu aktsia, kuna suur osa ettevõtte tulemustest tuleb reisilennukite tootmisest.

Järgi jäid Northrop Grumman, Raytheon, Lockheed Martin ja General Dynamics. Nende aktsiate P/E (hinna ja kasumi suhe) on vahemikus 13,43-15,94 ja dividenditootlus 2,1-3,2%. Kõige positiivsema mulje jättis Toomasele Raytheon, mille aktsia dividenditootlus on 2,5% ning tõusuruumi analüütikute hinnasihini 10%. Raytheoni P/E on 13,43, olles väiksem ülejäänud kolmest. Ettevõtte restruktureerib ning teise kvartali tulemused vastasid analüütikute ootustele.

Kaitsetööstusfirmade aktsiad on praeguste geopoliitiliste sündmuste taustal huvipakkuvad, kuid ka siin on vastakaid fakte. Nimelt on USA ja Suurbritannia kaitsekulutusi vähendamas ning enamus suuri ettevõtteid sõltuvad riiklikest, eelkõige USA valitsuse tellimustest.

Meelitab Kagu-Aasia. Toomas on kaalunud sel aastal ka investeerida suure languse teinud biotehnoloogiaettevõtete aktsiatesse. Eelmisel aastal oli biotehnoloogia sektor üks parimaid, kuid sel aastal on mõne sinna valdkonda kuuluva ettevõtte aktsia peaaegu 50% kukkunud. Põhjuseks on nõrgemad kasumiprognoosid ning mõnede ettevõtete puhul ka see, et ei ole avastatud uusi ravimeid.

Toomasele on pakkunud huvi ka kauge, kuid kiiresti kasvav Kagu-Aasia regioon. Vietnam ja Tai on riigid, kus börsidel on tõusupotentsiaal, aga pole teada, milliseks võib muutuda sealne kohalik poliitiline olukord. Vietnami börs on sel aastal eurodes arvestatuna tõusnud 26%, Tai börs 22%. Praeguste arenenud riikide aktsiaturge eesotsas USA, Euroopa ja Suurbritanniaga vaatab Toomas pisut ettevaatlikult, kuna sealsed börsiindeksid on ilma korrektsioonita teinud kiire tõusu.

 

 

Aktsiaportfell seisuga 02.09.14 kogus soetus, € hind, € väärtus, € %portfellist kasum, € tõus
Microsoft 510 15,7 34,38 17534,04 8,00% 9488,78 118,5%
Southern Copper 404 14,06 32,45 9996,04 4,60% 4293,79 75,6%
ABB 350 12,45 17,8 6230,3 2,90% 1870,3 42,9%
Apranga 6000 1,89 2,7 16200 7,40% 4886 42,9%
Apple 210 56,9 78,76 16540,6 7,60% 4557,53 38,1%
Leroy Seafood 600 21,35 28,07 16843,14 7,70% 3939,91 30,8%
Burberry 350 15,61 18,64 6525,27 3,00% 1018,87 18,6%
Olympic EG 5000 1,64 1,94 9700 4,50% 1478,83 18%
Jaapani fond EWJ 550 9,01 8,88 4998,86 2,30% 33,37 -1,4%
Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2014, 10:11
Otsi:

Ava täpsem otsing