investor Toomas • 29. september 2015 kell 8:44

Investor Toomas: mida arvata uutest katastroofiennustustest?

Aktsiatele ennustatakse suuremat langust.  Foto: EPA

Selle nädala alguses börsidel alanud müügilaine toob päevavalgele ka uusi katastroofiennustusi. Kuigi ma paanika külvamist üldiselt ei toeta, on neist nii mõndagi kõrva taha panna.

Viimati, kui mina viimsepäeva saabumise üle mõtisklesin, järgnes augustikuine börsipaanika. Seetõttu ei kipu ma enam neid musti stsenaariume valju häälega kritiseerima.

Intressimäärade tõstmisega jäädi hiljaks

Kuigi ma lähiajal börsidel tohutut kollapsit ette ei näe, hoian endas teatavat ettevaatlikkust. Lugesin nädala alguses miljardärist investori Carl Icahni hoiatusi, mis panid mõtlema. Nimelt usub ta, et aktsiatel on veel väga palju kukkumisruumi, kuna turud peavad seisma silmitsi USA Föderaalreservi (FED) null-intressimäärade poliitika tekitatud mullistumisega. Icahn hoiatab, et ajaloost teada suured börsikrahhid võivad end õige pea uuesti ilmutada. Kuna intressimäärad on liialt pikka aega madalal hoitud, siis võib seekord olla tulemus veelgi kohutavam.

Investori sõnul on madalad intressimäärad üks viiest põhjusest, mis turge sünge varjuna hirmutavad. Selle kõrval teevad investorile muret ka näiteks lüngad maksusüsteemis, ettevõtete bilansse nõrgestavad aktsiate tagasiostud ja pinged kõrge tulususega võlakirjaturgudel. Kuigi see puudutab peamiselt USA-d, siis on praegu börsidel levivast ebakindlusest näha, et maailma suurimas majandusriigis toimuv dikteerib ülejäänud arenguid.

Icahn märkis lisaks, et FED oleks pidanud intressimäärasid tõstma juba pool aastat tagasi. Nüüd, mil Hiina majanduse ebakindlusest tingitud langus levib üle maailma, pole enam suurt miskit ette võtta. See on aga tema hinnangul peamine põhjus, miks juba tükk maad langenud aktsiad võivad veelgi rohkem kukkuda.

S&P 500 indeks | Create infographics

Riske peab maandama

Usun, et karismaatilise investori jutus on tõeiva sees. Lähinädalail on investorite pilgud pööratud USAsse ning oodatakse väiksemaidki vihjeid intressimäärade tõstmise aja kohta. Tänaseks on aga pead juba korralikult sassi aetud. Alles nädalavahetusel saatis FEDi juht Janet Yellen uusi segaseid signaale. Esmalt rõhutas ta, et mure Hiina jaheneva majanduskasvu pärast kasvab. Kuid lisas kohe märkuse, et FED võib juba sel aastal siiski tõstmise ära teha. Paistab aga, et investorite usk on kadumas ning suur otsus lükkub kaugemasse tulevikku.

Esialgu ei kavatse ma paanikal oma plaane tõsiselt segada lasta. Samas panin kõrvataha Icahni märke, et ta on praegu riskide suhtes paremini kaitstud kui iial enne. Mina lähiajal suurtes kogustes uusi aktsiaid soetada ei plaani. Seda muidugi juhul, kui ennenägematult erakordseid võimalusi ei avane. Olen oma positsioonid hajutanud erinevate sektorite ja piirkondade vahel ning soovitan sama ka kõigile teistele investoritele.

Hetkel kuum