Investor Toomas: Tuleva ehmatas investorit

Tuleva pensioniühistu üks asutajaliige on riskiinvestor Indrek Kasela.  Foto: Andres Haabu

Kui mu sõber kuulis, et turule tuleb uus pensionipakkuja Tuleva, sattus ta sellest vaimustusse kahel põhjusel.

Esiteks elavdab see pensionifondide turgu. Tekib konkurents, mis sunnib ka teisi oma tegevust ümber vaatama. II sambaga liitunud pea 700 000 eestimaalasele uusi teenuseid ja võimalusi pakkuma. Kuigi jutt madalatest teenustasudest on osa pensionifondi turunduskampaaniast, on see viinud arutelu uuele tasemele ning kaugeks jääv pensioniteema on saanud paljudele lähedaseks. See on kahtlemata hea ning loodetavasti kaasnevad sellega ka sisulised muutused, vähenevad mitte ainult pensionifondide tasud, vaid tõuseb ka fondide sisuline tase ning nad hakkavad rohkem raha teenima.

Tuleva on tulundusühistu, mis kavatseb turule tuua esialgu uue II samba pensionifondi, mis investeering indeksfondidesse.

Ühistu plaanib kaasata vähemalt 3000 liiget. Praeguseks on liikmeid tuhatkond.

Sügiseks soovib ühistu koguda liikmetelt omakapitali mahus kolm miljonit eurot.

Tuleva esitab sügisel taotluse Finantsinspektsioonile fondivalitseja tegevusloa saamiseks ning plaanib turule tulla märtsis 2017.

Investorina teised huvid

Kuid agara investorina pakkus mu sõbrale rohkem huvi teine põhjus, mis sundis teda kohe ka ühistu liikmeks astuma ja 100eurose liikmetasu maksma. Võimalus olla tulevase fondi asutaja ja omanik ning teenida seeläbi kui mitte suurt tulu, siis viia vähemalt II samba teenustasud nulli. Aga asutajaliikmete jutt ehmatas ja tegi nõutuks. Isegi veidi murelikuks.

Nimelt pidasid Tuleva liikmed esmaspäeval oma esimese koosoleku seminari vormis. Telliskivi loomelinnaku Vaba Lava ruumidesse kogunes saalitäis investoreid, kelle ootused olid kõrged. Tuleva andmetel on ligi 90 protsenti ühistu liikmetest huvitatud fondi raha panustamisest mitte ainult pensionikoguja, vaid just investorina.

Paraku läks koosolek veidi nihu ning lõviosa võttis hoopis nelja inimese omavaheline arutelu. Tund aega rääkisid rahandusministeeriumi asekantsler Märten Ross, Postimehe majandustoimetuse juhataja Liis Kängsepp  ning Tuleva asutajad Tõnu Pekk ja Loit Linnupõld Eesti pensionisüsteemi probleemidest, kusjuures fookus oli fondi tasudel.

Muidugi on teenustasud praegu liiga kõrged ning viivad alla ka tootlust, kuid kogunenud investorid olid pigem huvitatud fondi käekäigust ja võimalikust tulust. Nii pensionikoguja kui ka Tuleva liikmena. Saab ju fondi tulevikus pensioni koguda igaüks, aga ühistu liige otsib präänikut.

Ja kuigi arutelu jooksul puhkes saalis ka mõni naerupahvakas, siis tabavalt võttis sündmuse kokku ühistu liige Alar, öeldes, et ta oleks nagu “Vabariigi kodanike” saatesse sattunud, kus arutatakse küll maast ja ilmast, kuid mitte sellest, mida saali kogunenud inimesed kuulda tahaks.

Küsimused jäid kummitama

Laias laastus on investoril kaks küsimust. Kuhu kulub teenustasu ja mis kasu saavad sellest investorid? Esimesele küsimusele said liikmed ka osalise vastuse. Ligi pool teenustasust kulub fondi seaduses ette nähtud juhtimisele.

Teisele küsimusele vastamist püüti vältida nagu tuld. Investorile võis olla isegi hirmutav jutt, et Tuleva eesmärk polegi teenida tulu, vaid esikohal on pensionikogujate huvid. Jah, see võib sobida fondi kliendile, aga investorile? Miks peaks ühistu liige paigutama raha projekti, mis talle tulu ei teeni? Teistpidi, miks ma peaks usaldama teenusepakkujat, kes ei soovi tulu teenida? Meenub Tallinna Ühistupank.

Õnneks leidis sõber kodulehelt üldised vastused dividendimaksetest investorile ega kaota lootust. Seda enam, et kaugemas tulevikus on Tuleval plaanis luua ka oma selts pensionite väljamaksmiseks. Võib-olla saab investor sealtki tulu? Või vähemalt viib see väljamakse kulud alla.

Hetkel kuum