Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: Tuleva ehmatas investorit

17. mai 2016, 13:15
Tuleva pensioniühistu üks asutajaliige on riskiinvestor Indrek Kasela.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160517/INVESTOR/160519728/AR/0/AR-160519728.jpg

Kui mu sõber kuulis, et turule tuleb uus pensionipakkuja Tuleva, sattus ta sellest vaimustusse kahel põhjusel.

Esiteks elavdab see pensionifondide turgu. Tekib konkurents, mis sunnib ka teisi oma tegevust ümber vaatama. II sambaga liitunud pea 700 000 eestimaalasele uusi teenuseid ja võimalusi pakkuma. Kuigi jutt madalatest teenustasudest on osa pensionifondi turunduskampaaniast, on see viinud arutelu uuele tasemele ning kaugeks jääv pensioniteema on saanud paljudele lähedaseks. See on kahtlemata hea ning loodetavasti kaasnevad sellega ka sisulised muutused, vähenevad mitte ainult pensionifondide tasud, vaid tõuseb ka fondide sisuline tase ning nad hakkavad rohkem raha teenima.

Investorina teised huvid

Kuid agara investorina pakkus mu sõbrale rohkem huvi teine põhjus, mis sundis teda kohe ka ühistu liikmeks astuma ja 100eurose liikmetasu maksma. Võimalus olla tulevase fondi asutaja ja omanik ning teenida seeläbi kui mitte suurt tulu, siis viia vähemalt II samba teenustasud nulli. Aga asutajaliikmete jutt ehmatas ja tegi nõutuks. Isegi veidi murelikuks.

Nimelt pidasid Tuleva liikmed esmaspäeval oma esimese koosoleku seminari vormis. Telliskivi loomelinnaku Vaba Lava ruumidesse kogunes saalitäis investoreid, kelle ootused olid kõrged. Tuleva andmetel on ligi 90 protsenti ühistu liikmetest huvitatud fondi raha panustamisest mitte ainult pensionikoguja, vaid just investorina.

Paraku läks koosolek veidi nihu ning lõviosa võttis hoopis nelja inimese omavaheline arutelu. Tund aega rääkisid rahandusministeeriumi asekantsler Märten Ross, Postimehe majandustoimetuse juhataja Liis Kängsepp  ning Tuleva asutajad Tõnu Pekk ja Loit Linnupõld Eesti pensionisüsteemi probleemidest, kusjuures fookus oli fondi tasudel.

Muidugi on teenustasud praegu liiga kõrged ning viivad alla ka tootlust, kuid kogunenud investorid olid pigem huvitatud fondi käekäigust ja võimalikust tulust. Nii pensionikoguja kui ka Tuleva liikmena. Saab ju fondi tulevikus pensioni koguda igaüks, aga ühistu liige otsib präänikut.

Ja kuigi arutelu jooksul puhkes saalis ka mõni naerupahvakas, siis tabavalt võttis sündmuse kokku ühistu liige Alar, öeldes, et ta oleks nagu “Vabariigi kodanike” saatesse sattunud, kus arutatakse küll maast ja ilmast, kuid mitte sellest, mida saali kogunenud inimesed kuulda tahaks.

Küsimused jäid kummitama

Laias laastus on investoril kaks küsimust. Kuhu kulub teenustasu ja mis kasu saavad sellest investorid? Esimesele küsimusele said liikmed ka osalise vastuse. Ligi pool teenustasust kulub fondi seaduses ette nähtud juhtimisele.

Teisele küsimusele vastamist püüti vältida nagu tuld. Investorile võis olla isegi hirmutav jutt, et Tuleva eesmärk polegi teenida tulu, vaid esikohal on pensionikogujate huvid. Jah, see võib sobida fondi kliendile, aga investorile? Miks peaks ühistu liige paigutama raha projekti, mis talle tulu ei teeni? Teistpidi, miks ma peaks usaldama teenusepakkujat, kes ei soovi tulu teenida? Meenub Tallinna Ühistupank.

Õnneks leidis sõber kodulehelt üldised vastused dividendimaksetest investorile ega kaota lootust. Seda enam, et kaugemas tulevikus on Tuleval plaanis luua ka oma selts pensionite väljamaksmiseks. Võib-olla saab investor sealtki tulu? Või vähemalt viib see väljamakse kulud alla.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. May 2016, 12:51
Otsi:

Ava täpsem otsing