Äripäev • 26. juuli 2017 kell 4:15

Õigusturul elu keeb

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Lahkulöömised advokaaditeenuseturul ja uute büroode sünd näitab, et sektor on elujõuline ja konkurents tugev, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Advokaaditeenuste turul jagub tööd ja leiba kõigile haritud ja ettevõtlikele tegijatele. Keegi pole kellegagi kokku laulatatud: kui mõttemaailmad senise partneriga liialt palju erinema hakkavad, on lihtne asutada oma büroo ja senised kunded kaasa võtta. Uusigi leida pole ülearu keeruline.

Advokaadibüroode jagunemisi on viimase paari aastaga rohkem toimunud kui liitumisi, mida võib võtta kui sektori pideva uuenemise ja elujõulisuse tunnistust. See on kahtlemata hea: seisev vesi võib küll tunduda harjumuspäraselt turvaline, kuid see pole tegelikult kunagi kasulik ei teenuse osutajale ega tarbijale.

 

Kui ei klapi, minnakse lahku

Omandisuhete ümberjagamised, pikemat aega tegutsenud büroode ümberstruktureerimised, lahkulöömised ja uute teenuseosutajate tulek võivad pildi küll kirjuks ajada, ja ajavadki, ent valikuvõimaluse suurenemine on konkurentsile alati tervendav. Konkurentsi tihedus aga tagab teenuse parema kvaliteedi ja hoiab tervislikul tasemel ka hinna-kvaliteedi suhet.

Käibeid-kasumeid vaadates paistab silma, et lahkulöömised ei anna kabelimaksu kummalegi poolele – ei sellele, kes ennast vanemate partnerite küljest lahti haagib ega ka nendele, kes jäävad. Pigem on ühinemised-lahknemised normaalsus, mida turuosalised ise nii võtavadki. Kui vanad-noored läbi ei saa või maailmavaated lahku lähevad, pole mõtet kokku jääda. Kuigi konkurents on tihe, jagub tegemist siiski kõigile. Teenuse tarbijal seevastu on, kelle ja mille vahel valida. 

Lahkulööjate elu teeb lihtsamaks see, et ka suur osa pikka aega tegutsenud ­õigusbüroosid on viimasel ajal oma brändi uuendanud või muutnud. Kolme suurema käibega advokaadibüroo seast pole nime ja kesta vahetanud ainult Sorainen, ehkki nimekaid partnereid on advokaadibürool Aku Soraineni kõrval üksjagu. Turuliidri kohta hoidev Cobalt sündis senisel kujul kahe aasta eest, Ellex Raidla praegune partnerlus- ja nimekooslus on pärit 2015. aastast. 

Jalga maha saada on lihtne

Üks advokaaditeenuseturu kiire arengu eelised seisneb selles, et äri alustamise kulud on võrreldes mitme teise sektoriga väikesed. Peale sobiva hariduse, oskuste (ja soovitavalt ka kogemuste) pole alguses just palju vaja – juba paari kliendiga saab kergesti kohalt minema. Keerulisemaks ja kulukamaks läheb siis, kui pakutavate teenuste spekter laieneb ja klientuur kasvab, siis suurenevad ka tegevuskulud. Kõik bürood aga ei soovigi universaalseks teenuseosutajaks saada, vaid spetsialiseeruvadki mõnele kindlale valdkonnale, mis neid endid rohkem huvitab ja milles nende kompetents on tugevam. 

Sellised spetsialiseerunud büroodega teevad allhanke korras koostööd ka suured advokaadibürood – kasu on mõlemapoolne. Osa õigusküsimusi on lihtsalt nii spetsiifilised ja kõrvaltvaataja pilgule keerulised, et universaalteenuse osutajatel pole mõtet seda kompetentsi välja arendada.  Kliendipuuduse üle ei kurda aga ka nn butiikbürood – kui nõudlust ei oleks, poleks ju ka pakkumist tekkinud.

Hetkel kuum