Äripäev • 11. september 2017 kell 21:01

Parem EfTEN peos

Juhtkiri  

EfTEN ei luba suurt ja kiiret kasvu, küll on aga ettevõttel eeldusi kujuneda tubliks dividendimaksjaks, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Uus ettevõte Tallinna börsil on kahtlemata positiivne sündmus – kohalikud investorid ootava iga uut tulijat heatahtliku tähelepanuga, sest paljunemishuvilist raha on hulganisti.EfTENi aktsial on head eeldused kujuneda turvaliseks dividendiaktsiaks, mille kasvupotentsiaal on teadlikult väike. Ettevõtte juht Viljar Arakas ütleb investoritele, et riske ta ei võta, kuid kindlustab stabiilse dividendi. Seetõttu paistab emissioonist osavõtt sobivat investorile, kes tahab näha varblast peos, mitte aga tuvi katusel.

Mõju börsile lahja

Kuigi huvi EfTENi aktsiate märkimise vastu kujuneb tõenäoliselt suureks, jääb emissiooni mõju Tallinna börsile pigem lahjaks – kaasata on plaanis kõigest 2–3 miljonit eurot.Ettevõte tegutseb sektoris, kus suuri kasvuvõimalusi ei terenda. Investoritele saadetud kirjas ütleb Arakas otse välja, et kui üldise loogika kohalt on börsiletulija siht investorite käest kokku korjata võimalikult palju raha, siis EfTEN toimib teistmoodi: kaasatakse nii vähe, kui on vajalik.

Arakas tunnistab ka, miks see nii on: asi on selles, et investeeringute toru on tühi. Sobivaid investeeringuid leidub väga vähe, täpsemini üldse mitte: parimad investeerimisvõimalused on ajaliselt tahavaatepeeglis või siis ees silmale nähtamatul horisondil. Arakas lubab lõpuni ehitada pooleli olevad objektid ehk keskenduda olemasolevale, aga midagi uut ja säravat ei terenda.

Tühi toru

Tühja toru põhjus on keeruline turg, kus ohte paistab olevat rohkem kui arenguperspektiivi. Arakas on juba ka varem viidanud, et ärikinnisvara hind on kerkinud väga kõrgeks, ja isegi hoiatanud, et parim investeering võib olla see, mille sa tegemata jätad. Kirjas investorile viitab ta ka, et EfTEN on äärmiselt kulutundlik, turg ise pingeline ja konkurents tihe.

Arusaadavasti satub kõrgendatud tähelepanu alla ka tulevase börsiettevõtte juhi isik. Viljar Arakase mainet peetakse laitmatuks. Tänavusel parima juhi valimisel oli Arakas üks kolmest finalistist, mõni aasta tagasi on ta pälvinud parima ärijuhi tiitli. Tegemist on sõnaka ja oma peaga mõtleva äriliidriga, kelle vaadetel on kandepinda.

Ent õiglane on meenutada, et Viljar Arakas oli Arco Vara juht ajal, mil see hiljem börsi mustaks lambaks kujunenud ettevõte börsile läks. 2007 börsile tulles lubas Arco investoritele õhku ja paljaid lubadusi, mis kunagi teoks ei saanud. Buumi tipul börsile tulnud Arco Vara kogus börsil esimese raksuga kärmelt miljard krooni, aga juba esimese aastaga langes firma väärtus üle seitsme korra. 2014. aastaks oli ettevõtte väärtus langenud 97,8 protsenti.

Kui palju oli Arco börsiletuleku järgses toimimises tegemist omanike omavahelise võitluse, juhatuse ja nõukogu omavahelise pingega ning kui palju täiesti sihiteadliku investorite lollitamisega, on tagantjärele keeruline öelda. Tõsiasjaks jääb aga, et Arakas juhtis seda investorite raha põletanud ettevõtet viis aastat, enne kui otsustas lahkuda, ning on seega kaasvastutav ettevõtte käekäigu eest ajal, mil ta seda juhtis.Siiski ei saa kuidagi väita, et Arakas peaks EfTENis toimetama nii, nagu seda tehti Arcos. Arco lubas investeerida, aga 

EfTEN on investeeringud ära teinud ja pakub esmaemissiooni kaudu investoritele võimalust tehtud investeeringutest dividendina osa saada.EfTENi senine ajalugu on näidanud, et vennad Arakad oskavad ärikinnisvaras toimetada ning seda äri ajada.

Hetkel kuum