Priit Pokk • 21. november 2018 kell 10:00

Kas ettevõtete jaoks on head ajad investeerimiseks möödas?

Majanduse soodne seis pole toonud ettevõtete seas oodatult piisavat investeeringute kasvu, märkisid saatekülalised. Samas on siiski märgata ka positiivseid tendentse. Vasakult: Kristjan Kalda (BaltCapi partner), Silver Kuus (Luminori korporatiivpanganduse juht) ning Tõnu Palm (Luminori peaökonomist).  Foto: Liis Treimann

Ettevõtete laenukapitali kaasamise hind tõotab kasvada, kuid investeeringute tegemiseks jätkuvad siiski pigem head ajad. Sedasi tõdesid külalised saates "Finantsuudised fookuses", kus kõnelesime olukorrast ettevõtete investeerimismaastikul.

Luminori peaökonomist Tõnu Palm lausus, et arvestades seda, et Eesti majandus on kiirelt arenev, siis vajaksime rohkem investeeringuid. Muidu võib see hiljem hakata valusalt kätte maksma.

"Kui vaatame pikemat ajahorisonti, siis Eesti majanduse investeeringute maht kokku – kui võtta ettevõtete ja riigi investeeringuid -, on natuke rohkem kui 22% SKT-st. See tase ei ole rahuldav Euroopa mõttes.“ Palm märkis, et konkurentsivõimelisuseks võiks see näitaja olla paari protsendi võrra kõrgemal.

Era- ja riskikapitaliettevõtte BaltCapi partner Kristjan Kalda täiendas, et eelkõige vajaks rohkem tähelepanu teadus- ja arendustegevus. "Siin on investeeringute mahajäämus selgelt kõige suurem võrreldes arenenud Euroopa riikidega.“

Kalda sõnul peegeldab olukorda kasvõi see, et firmadel pole tihtilugu isegi teadus- ja arenduseelarveid ning seega ei mõõdeta sellealast panust. „Siin on suur maa ära käia."

Finantseerimise kulud muutuvad suuremaks

Luminori korporatiivpanganduse juht Silver Kuus lisas, et viimaste aastate soodsad finantseerimistingimused on mõnevõrra mööda lastud. "Kui baasintressid hakkavad ka mõne aja pärast liikuma ning kui kolm-neli aastat edasi vaadata, siis ilmselt peaksid ettevõtjad arvestama oma plaanides, et see rahastamise hind kogukuluna ei jää sinna kahe-kolme protsendi vahele, vaid võib olla nelja või viie protsendi peal. Sellel on kindlasti mingi mõju investeerimisaktiivsusele ja võib-olla mitte siis positiivne," sõnas Kuus saates.

Samas leidsid saatekülalised, et viimastel aastatel on ka olnud mitmeid positiivseid ilminguid - näiteks on muutunud Eesti kuvand atraktiivsemaks, tehinguturg on olnud aktiivne ning üha rohkem on suudetud kaasata kapitali uutelt turgudelt. Täpsemalt kuuleb juba saatest, saadet juhib Priit Pokk.

Saadet toetab Luminor.

Hetkel kuum