Annika Kald • Jane Suu • 7. märts 2019 kell 13:36

Värske maksuvõlglaste TOP: esiviisikusse tõusis kaks uut firmat

Veoauto tankimine.  Foto: Andras Kralla

Värske maksuvõlglaste TOPi esiviisikus on kaks uut tulijat: rõivatootja PVMP–Elektika OÜ ja Kolgas asuv firma, mis tegeleb autokütuste müügi ja vahendamisega Eestis.

Maksuvõlglaste TOPi 3. kohal on esimest korda TOPi sattunud õmblusfirma PVMP–Elektika OÜ, mille maksuvõlg on ligi 6,1 miljonit eurot ja 5. kohal on esimest korda TOPi sattunud autokütuste müügi ja vahendusega tegelev ettevõte, mille juhatuse liige on alla kirjutanud 2017. aasta detsembris riigikogule saadetud avalikule pöördumisele pealkirjaga "Enamikku kodumaiseid kütusemüüjaid ähvardab kiire lõpp".

Ligi 3,7 miljoni euro suuruse maksuvõlaga ettevõtte nimi on OÜ Inndex ja selle juhatuse liige on Ain Polma. OÜ Inndex on registreeritud Kolga alevikku Kuusalu valda ning ta haldab bensiinijaama. Ettevõte teenis 2017. aasta aruande põhjal 220 636 eurot kasumit ning käive oli veidi enam kui 15,8 miljonit eurot.

Ettevõtte koguvõlast pea 3 miljonit moodustab käibemaksuvõlg, ülejäänud osa ehk peaaegu 700 000 eurot aga erijuhtude tulumaks. Polma jäi maksuvõlga kommenteerides kidakeelseks. „Meil on see kohtus vaidlustatud, rohkem mul pole midagi öelda. Me ei aktsepteeri seda (maksuvõlga – toim). Me pole maksuameti otsusega nõus,“ ütles Polma. Küsimusele, kas maksuamet on Polma meelest ettevõttele liiga teinud, vastas ta jaatavalt.

"Seadus suretab väikeseid"

Ain Polma on avaldanud maakonnalehes Vooremaa avaliku pöördumise riigikogule, kus on muu seas kirjas, et suurkontsernide esindajana sildistab Eesti Õliliit väikesed kütusemüüjad maksupetisteks ja turusolkijateks.

"Tõsi, petised on õnne proovinud ka kütusesektoris, eriti suurejooneliselt aastail 2011–2012. Kuid riigi jõulised sammud, eeskätt kütusemüüjaile tagatisraha kehtestamine, kahandas kütusemüüjana registreeritud ettevõtete arvu viie aastaga kuuesajalt umbes 130ni. Maksulaekumine paranes mitmekümne miljoni euro võrra. Kõnealune eelnõu (seaduseelnõu 536SE) ise rõhutab, et 2016 oli meie sektori käibemaksukohustus 166 miljonit eurot, millest laekus 163 miljonit. See kinnitab, et suurpetturid on süüdi mõistetud või suundunud parematele jahimaadele õnne otsima," seisab avalduses.

"Mitmed ettevõtjad on juba loobunud ning oma kodumaised tanklaketid, näiteks Mokter, Hepa, Favora, Mahta Kütus jne, suurkontsernidele maha müünud. Ning Õliliidu aplausi saatel suretab nüüd seadus välja neid, kes pole müünud või keda suurtel pole mõtet osta," on allakirjutanud kurjad.

"Uus seaduseelnõu poob Eesti kütuseäri väiketegijate kõri nagu ei kunagi varem. Üks lihtsustatud näide: Kui suurtelt kütusemüüjatelt nõuab riik tagatist, mis ulatub paari protsendini kuukäibest, siis väikestele kehtestatud tagatis ületab sageli kolmandiku kogu käibest. Suurkontsernile, kes müüb 20, 50 või 100 miljonit liitrit kuus, on tagatiseks miljon eurot; kohalikule kütusemüüjale, kes müüb ehk miljon liitrit kuus, on tagatis 332 000 eurot. See ületab kohalike, sageli pereettevõttena tegutsevate firmade maksevõimet ning tanklate sulgemine maapiirkondades on juba alanud," seisab pöördumises.

Esimesed kaks kohta juba tuttavad

Äripäeva värskelt avaldatud maksuvõlglaste edetabeli esimesel ja teisel kohal on jätkuvalt seal ka juba varem figureerinud ettevõtjate käes. Esimesel kohal on INV T OÜ maksuvõlaga ligi 16,5 miljonit eurot. Teisel kohal on Adrian Arendus OÜ 10,1 miljoni euroga.

Neljandal kohal on Marsalis Metall OÜ (pankrotis) 4,3 miljoni euroga. Metallkonstruktsioone tootnud skandaalne pankrotistuja Marsalis Metall on enam kui 25 miljoni eurose käibega korduvalt jõudnud ka Äripäeva TOPidesse. Mullu sügisel sattus ettevõte aga maksuameti huviorbiiti. Kui inspektorid ettevõtte viimase aasta tehinguid kontrollisid, avastasid nad võimaliku maksuskeemi, millest kirjutas ka Äripäev.

Kui võrrelda tabelit detsembri algul avaldatud tabeliga, siis nähtub sealt, nagu oleks 13. kohal olev firma Edinet Partner OÜ (pankrotis) oma maksuvõlga vähendanud ligi poole võrra - varasema 3,3 miljoni euro asemel on nüüd tabelis maksuvõlg ligi 1,6 miljonit eurot.

Äripäev avaldab maksuameti koostatud Eesti maksuvõlaga ettevõtete täieliku nimekirja märtsi alguse seisuga. Vaata, kas värske 4625 maksuvõlaga ettevõtte seas on ka teie koostööpartner.

Maksuamet avaldab alates juunist 2014 oma kodulehel juriidilistest isikutest maksuvõlglaste nimekirja, et suurendada maksumaksjate motivatsiooni täita maksukohustused õigel ajal ning seeläbi toetada võrdset konkurentsi.

Maksuameti nimekirjas kuvamise põhimõtted on järgmised:

• maksuvõlg on vähemalt 1000 eurot;

• vähemalt ühe võlas oleva nõude tasumise tähtpäevast on möödunud 30 kalendripäeva;

• isikul puudub ajatamise graafik;

• isikul puudub saneerimise graafik;

• kui isikul on kehtiv vaidlus, siis olenevalt vaidluse sisust kas võlga ei kuvata või kuvatakse vaidlustatuna.

Maksuamet teavitab ka oma kodulehel, et juriidilistest isikutest maksuvõlglaste nimekirja kuvamise põhimõtted muutusid 1. augustil. Enne seda ei kuvatud pankrotis olevate isikute võlga, mis oli tekkinud enne pankroti väljakuulutamise päeva. Nüüd kuvatakse.

Hetkel kuum