16. november 1995 kell 22:00

Liitumine WTOga venib

Välisministeeriumi asekantsleri Priit Kolbre sõnul lükkasid otsustava sammu astumise edasi erinevad asjaolud, esmajärjekorras see, et kõikide riikidega ei ole alanud veel kahepoolsed läbirääkimised. USAga saavad Kolbre ütlust mööda läbirääkimised alata alles järgmise aasta jaanuaris. Kuna USA on kõige raskem läbirääkimiste partner, ei osanud Kolbre veel öelda, kui pikaks kujunevad läbirääkimised.

Läbirääkimisi pole alustatud ka Mehhiko ja Ungariga. Viimatinimetatud kaks riiki tegid ettepaneku alustada läbirääkimisi paar nädalat tagasi. Töögrupis küsiti täiendavat informatsiooni ka Eesti üksikute majandusharude kohta, huvi tunti erinevate tegevusalade litsentsimise ja selle aluste suhtes, rääkis Kolbre. Töögrupi otsuse kohaselt jääb järgmise aasta algul toimuv istung töögrupi viimaseks sisuliseks aruteluks.

«Tollimäärade puudumise näol on Eesti loonud pretsedendi,» rääkis Kolbre. Ta märkis, et pretsedent tekitab alati kõhklusi ja kahtlusi ning muudab läbirääkimised WTOga liitumise üle keerulisemaks.

«Ma loodan, et seda pretsedenti ei seata kahtluse alla ja aktsepteeritakse, seni on sellega põhimõtteliselt nõus oldud,» lisas ta.

Kolbre tõdes, et põllumajanduse riiklike toetuste ja põllumajandussubsiidiumite küsimus jäi lahtiseks, Eesti delegatsiooni esitatud seisukohale ei järgnenud mingit reaktsiooni.

Järgmise aasta keskel peaks olema lõppenud nii läbirääkimised riikidega kui ka töögrupi töö, kinnitas Kolbre.

Hetkel kuum