17. detsember 1995 kell 22:00

Transpordifirma ostis pankrotistunud rakisetehase

Pankrotihalduri Tiina Miti ütlusel oli tegelik Pioneeri vara väärtus alla 27 miljoni krooni. See katab vaid pankrotikulud ja pankade eelisnõuded. Näiteks töötajate ligi miljonikroonise nõude peab rahuldama riik, rääkis Mitt.

Piritoni esindaja advokaadibüroo Heta vandeadvokaadi Andres Aaviku sõnul püüti kuni viimase hetkeni vaielda hinna üle ja seda alandada. «Kahjuks kompromissini ei jõutud,» lausus ta. Tema kinnitusel kavatsetakse jätkata senist tehase tootmissuunda, mille jätkamiseks peetakse läbirääkimisi ka endiste töötajatega. Üritatakse taastada suhted endiste tellijatega ja käivitatada tehas jaanuaris, ütles Aavik. Ta lisas, et samal ajal peetakse ka aktiivsed läbirääkimisi, et kaasata tehase omanike ringi lääne partnereid. Ostusumma tuleb tasuda kümne päeva jooksul.

AS Piriton loodi aasta tagasi ja on tegelenud seni transporditeenuste osutamisega. Krediidiinfo andmetel oli 600kroonise aktsiakapitaliga ettevõtte möödunud aasta käive 107 000 krooni ja kahjum 231 000 krooni. Firma president on Nikolai Balabanov ja juhatuse esimees Andrei But?inski.

Tiina Miti kinnitusel ei rahuldatud Saksa firma GIV ja Hispaania Ona nõudmisi välistada pankrotivara hulgast mõned seadmed, kuna väidetavalt pole nende eest tasutud. «Ilmselt seisavad siin ees kohtuprotsessid,» nentis Mitt. Ta lisas, et tekkida võivad kahjud jäävad Pioneeri suurimate võlausaldajate -- Hoiupanga ja Investeerimispanga -- kanda.

Firmaga GIV pole Miti sõnul probleeme. Osa seadmete kohta on aga Pioneeri dokumentatsioon lünklik, mistõttu ei ole teada, kuidas lõpeb kohtuprotsess. «Seadmed toodi siia juba NSV Liidu ajal ja ma ei saa tagantjärele kontrollida, kui palju on nende eest makstud või tasaarveldusi tehtud,» rääkis Mitt. Samas loodetakse sellele, et ka vastaspoolel puuduvad täpsed paberid.

Mitt peabki Pioneeri pankroti põhjusteks ebakorrektset raamatupidamist, turu-uuringute ja majandusanalüüside puudumist ning USA-osaniku Auto Radiator Sales (ARS) poolt raha maksmata jätmist. Mitt kinnitas, et annab sel nädalal materjalid üle majanduspolitseile.

Pioneeri pankroti kuulutas Tallinna linnakohtus omanike algatusel välja 14. juulil. Möödunud aasta märtsis erastatud ettevõtte omanikud olid ARS ja 33 protsendiga Pioneeri juhatuse esimees Vladimir Fri?man.

Hetkel kuum