1. veebruar 1996 kell 22:00

Leedu automüüjate vastuoluline aasta

Leedu automüüjate edu Ladade itta ja lõunasse müümisel on märkimisväärne. Teiste automarkide müüjatel pole Leedu kolme suurema automüüja müüginumbritele midagi vastu panna. Lada müüjate edust ei saa siiski välja lugeda leedukate suurt armastust Ladade vastu -- lihtsalt oskavad sealsed automüüjad ära kasutada oma geograafilist asendit ja teenida autode reekspordi pealt.

Kui Eesti autoturg orienteerub suurel määral Soomele -- nii siin- kui sealpool Soome lahte on enimnõutud autodeks Ford, Opel ja jaapani autod, siis leedukate eelistusi vaadates torkab silma, et neil on nn segamõju -- rolli mängib nii Lääne-Euroopa kui Skandinaavia mõju. Toyota on edukas nii Eestis kui Leedus, Eestis väga hästi kaubaks minevad Ford, Nissan ja eriti Opel on aga Leedus tagasihoidlikult esindatud.

T?ehhimaal toodetav ?koda on aasta komeediks nii Eestis, Leedus kui mujal Euroopas. Tegu on praktiliselt ainsa nn laiatarbe-autoga, mille ostmiseks tuleb kuude kaupa järjekorras oodata.

Ehkki suuremale riigile kohaselt müüakse Leedus aastas rohkem autosid kui Eestis, ei lähe seal siiski kõigil hästi. Eesti autoturu kirevust silmas pidades on mõneti üllatav, et mitmed arvestatavad autotootjad olid mullu sunnitud Leedus oma tegevuse lõpetama. Oma roll on kindlasti Leedu madalamal elatustasemel ja ennast koguda püüdval pangandusel. Eestis võtab liisinguga autoost üha enam hoogu, Leedus valitseb aga hetkel sügav panganduskriis. ÄP

Hetkel kuum