19. veebruar 1996 kell 22:00

Arco Vara peab end suurimaks

Intervjuu Arco Vara juhatuse esimehe Arti Arakasega

Me arvame, et oleme katnud kogu Eesti. Esimesed bürood avasime Tallinnas ja Kuressaares, seejärel Pärnus. Tartu büroo avame küll alles sellel nädalal, kuid töö seal juba käib.

Hetkel on kõige aktiivsem turg peale Tallinna Pärnus. Võrreldes möödunud aastaga on ta muutunud tunduvalt huvitavamaks, teinud meeldiva hüppe. Pärnus on väga suur nõudlus rannarajoonides asuvate korterite järele. Suur põud on tekkinud päris uute korterite osas, kuid korteriehitus on olnud viimasel ajal väga tagasihoidlik.

Oleme alustanud koostööd ehitusfirmaga Koger & Sumberg. Loodetavasti käivituvad kevad-suvel Pärnus veel mõned uuselamuprojektid. Pangad on seal olemas ja seetõttu saab korterite realiseerimisel kasutada ka liisingfirmade abi.

Enimnõutud on ahiküttega korterid, kuid neid on vähe. Kõige rohkem tehinguid tehakse 2toaliste mugavustega korteritega. Äripindade turg on Pärnus küllaltki vähe arenenud. Nõutud on vaid kesklinna 20--50ruutmeetrised büroopinnad. Parimate büroopindade ruutmeetri hind on 200--250 krooni.

Suurima languse on aastaga teinud Kuressaare, kus on hulgaliselt kortereid, kuid nende järele puudub nõudlus. Kuressaares on üllatavalt palju pooleliolevaid majakarpe, mis nüüd lihtsalt lagunevad. Kuid nende väljaehitamine on mõttetu, sest nõudlus nende järele puudub.

Kuna korterivahenduse turg on seal vähenenud, on Arco Vara suunanud oma tegevuse Saaremaa mereäärsetele kinnistutele, mille vastu tunnevad eriti suurt huvi Soome ja Rootsi kodanikud.

Suurim huvi on 3--4toaliste vähest remonti vajavate ühepereelamute vastu, mille hind on 100 000--200 000 krooni. Turul selline kaup aga praktiliselt puudub. Korteriturg on Saaremaal olemas, kuid 70 protsenti tehingutest toimub kinnisvarabüroode osaluseta. 1995. aasta kevad-suvel ületas nõudlus 2toaliste korterite järele pakkumise. Nüüd on hakatud huvi tundma suuremate korterite vastu.

Oma kinnisvarategevust Tartus me alles alustasime. Ka seal on märgata teatud elavnemist, kuid see pole nii aktiivne kui Pärnus. Sarnaselt Pärnule puuduvad ka Tartus uuselamumassiivid. Ma arvan, et Tartu inimesed pole veel võimelised lukskortereid ostma, ostujõu vahe Tallinna elanikega on kolme- kuni neljakordne.

Aastaga on hinnad tõusnud 20 000--30 000 krooni. Hinnatõus võib tuleneda ka erastatud korterite arvu suurenemisest. Kesklinna ühetoaliste korterite hind on kuni 100 000 krooni, neljatoaliste oma umbes 170 000.

Tartu hinnatuim elamurajoon on Tähtvere, 1960ndatel ehitatud majade maksumus on vähemalt 800 000 krooni.

Nende hulka kuuluvad ehitusfirmad, pangad ja kütusefirmad. Pankadest teeme koostööd Tallinna Panga, Hansapanga ja Forekspangaga, liisingfirmadest Foreksliisingu ja Hansaliisinguga, kes on praktiliselt kõikidel meie uuselamuprojektidel abiks liisingfinantseerimisel. Kinnisvara hindamisi aga teeme kõikidele juhtivatele pankadele.

Meie üks tütarfirma Arco Kinnisvara on 5 protsendiga osanik Tallinna Panga uut hoonet omavas firmas PT Investeering.

Põhiliseks koostööpartneriks on kujunenud ehitusfirma Koger & Sumberg, kes aitab meil määrata ehitusinvesteeringute suurust. Samuti on koostöö Mõigu ehituskoondisega, kelle ehitatud nelja maja müüki me vahendasime. Koostööd teeme ka EKE Merkoga, kes on Vilmsi-Gonsiori tänava hoone ehitaja Tallinnas, SRV Eesti Ehitusega ning Skanskaga.

Meil on põhjalik koostöö Neste bensiinijaamade ketiga. Viimase poolteise-kahe aasta jooksul, kui oleme teinud koostööd, on enamus krunte läinud neile meie vahendusel. Ühtekokku on krunte umbes kümme, neist Tallinnas asub seitse.

Arco Investeeringute AS tegeleb Pääskülla kavandatava uuselamupiirkonna projekti elluviimisega. Valduse AS koos Arco Investeeringute ASiga jääb haldama uuselamupiirkonda ehitatavaid trasse.

Arco Kinnisvarahoolduse AS on seotud Eesti Kaabli projektiga. Arco Vara Kinnistute AS tegeleb ärimaatükkide hoonestamise ja arendusprojektidega, kaubanduskeskuste ja bensiinijaamadega. Lisaks on meil veel neli firmat, mis on loodud üksikute projektide tarvis.

Vanalinna hooned moodustavad umbes 20 protsenti kogu kinnisvaratehingutest. Olen kindel, et oleme suurim vanalinna majasid liigutav kinnisvarafirma. Loodetavasti suvel saab lahenduse palju vaidlusi tekitanud Vene ja Viru tänava nurga kinnistu, mis on üks suurimaid turul olevatest kinnistutest. Tööd oleme teinud temaga kolm aastat.

Nimetatud 1234ruutmeetrist kinnistut on püüdnud müüa umbes 15 Tallinna kinnisvarabürood ja -firmat. Kinnistu omanikuga on lepinguline suhe vaid Arco Varal ja teistel pole selleks mingit õigust.

Paljud inimesed on sellisel seisukohal ja seetõttu isegi kardavad suurtele firmadele oma suvilaid pakkuda ja nende teenuseid kasutada. Tegelikult tegeleme me kõigega, mis sisse toob, ka tavapäraste korterite vahendusega.

Eesti majanduse areng on näha tema kodanike pealt -- kõigepealt osteti endale kohver ja kasukas, siis auto ja nüüd on tekkinud vajadus magalas asuv korter korralikuma vastu välja vahetada. Kuid head kaupa on turul veel vähe.

Hetkel kuum