19. veebruar 1996 kell 22:00

Ungari rahandusminister astus tagasi

Horn sõnas, et rahandusministri tagasiastumine jõustub 29. veebruaril. Selleks ajaks peavad valitsuskoalitsioonis juhtpositsioonil olev Ungari sotsialistlik partei (endised kommunistid) ning tema liitlased -- vabad demokraadid -- leidma uue rahandusministri kandidaadi.

Peaminister ei selgitanud Bokrosi tagasiastumise põhjusi, kuid rahandusminister oli varemgi ähvardanud tagasi astuda, väites, et valitsus ei toeta piisavalt tema aetavat range kokkuhoiu poliitikat.

Valitsuskabineti pühapäevasel istungil lükati tagasi Bokrosi ettepanekud sotsiaalkindlustusmaksu sisseviimiseks ning käibemaksu ja tarbimismaksu tõstmiseks. Lisaks sellele olid Bokros ja erastamisminister Suchman täiesti eri arvamusel erastamistulude jaotamise suhtes.

42aastane Bokros võttis ministriameti üle oma parteikaaslaselt sotsialistlikust parteist -- Laszlo Bekesilt juulis 1994, mil too oli sunnitud tagasi astuma umbes samadel põhjustel.

Bekesi ütles tookord, et sotsialistlik partei ei toeta tema programmi ning et partei liider Gyula Horn uskus tollal, nagu oleks eelarvedefitsiidi ja jooksevkonto tasakaalustamiseks peale range kokkuhoiupoliitika veel mingi muu võimalus.

Varem maa suurimat riiklikku panka juhtinud Bokros ning praegune keskpanga president György Suranyi on viimastel aastatel olnud Ungari reformijate esirinnas.

Bokros märkis eelmisel nädalal intervjuus Reutersile, et tänavu peaks Ungari majanduskasv olema suurem valitsuse prognoositud 2%.

Seda on mõnevõrra vähem kui teistel Kesk-Euroopa riikidel, kus näiteks Poola loodab saavutada vähemalt 6% majanduskasvu.

Bokros oli Ungari majanduse arengu suhtes siiski optimistlik. Ta möönis, et maa sisemajanduse kogutoodang jääb veel 20% võrra 1989. a tasemele alla, kuid Ungari olevat sellele vaatamata Poolaga võrreldes paremas olukorras, sest Poola majanduskasv algas tagasihoidlikumalt baasilt. REUTER-DPA-ETA

Hetkel kuum