10. märts 1996 kell 22:00

Võnnus rajatakse palkmajatehast

Võnnus rajatava tehase seadmetesse investeeritud kolm miljonit krooni on Balti--Ameerika ettevõtlusfondi suurim laenuprojekt Eestis, lausus fondi president, ameeriklane Brewster Campbell. Tootmisseadmed saabuvad aprilli lõpul, mais alustab tehas tööd ja juunis on esimene maja valmis, lisas Urmas Leisalu.

Esialgu hakkab palkmaju tootma kümme inimest, tehase võimsus lubab toota ühe maja päevas.

AS Palktare valmistab eri suurusega maju alates aiamajadest kuni korralike elumajadeni, lausus Leisalu. Seni tootis Palktare hooneid käsitööna Sakus. «Tootmine jätkub paralleelselt ka Sakus,» kinnitas Leisalu.

Enim nõutud on kahekorruselised palkmajad nelja magamistoa, sööginurgaga elutoa ning köögi ja saunaga. Ostja juures läheb sellise maja püstitamiseks aega nädal kuni kaks, siis on maja katuse all, lisas Leisalu. Hoone hind on ilma paigaldamiseta pool miljonit krooni.

Esialgu piiravad Palktare juhatuse esimehe sõnul tootmist müügivõimalused. Tõenäoline müügimaht on kuni poolsada maja aastas. Palktare plaan on müüa iga kuu vähemalt kaks elumaja, märkis Leisalu.

90 protsenti firma toodangust läheb ekspordiks, peamiselt Saksamaale ja Põhjamaadesse.

Tehase täisvõimsuse saavutamist, müüa sada maja aastas, pidas Leisalu võimalikuks ülejärgmisel aastal. Sajandivahetuseks on Eesti osa toodangu müügis üle poole, ennustas ta kohaliku turu plahvatuslikku kasvu.

Palktare eelmise aasta käive oli 11 miljonit krooni ja Leisalu sõnul oli ettevõtte kasum väike.

Balti--Ameerika ettevõtlusfond toetab ekspordile suunatud väikeettevõtlust väljaspool Tallinna. «Meie roll on stimuleerida uute töökohtade loomist ja ekspordi laiendamist,» kommenteeris Brewster Campbell.

Tema sõnul on fondil praegu Eestis töös kuus projekti kogusummas üle seitsme miljoni krooni.

Sellel kuul esitatakse Balti--Ameerika ettevõtlusfondi juhatusele kinnitamiseks taotlused veel 5,9 miljoni krooni eraldamiseks, kinnitas Campbell.

Hetkel kuum