11. märts 1996 kell 22:00

Brüsselis saavad kokku ELi rahandusministrid

Viimasel ajal avaldatud majandusstatistika näitab, et nii äri- kui tarbijausaldus on langenud, tööpuudus on suurenenud ning firmades käib ulatuslik restruktureerimine.

Isegi Euroopa komisjon, mis ei lase ennast tavaliselt tagasihoidlikest majandusprognoosidest mõjutada, oli möödunud nädalal sunnitud möönma, et majanduskasv Euroopas jääb varasematele ennustustele alla.

Komisjon teatas möödunud nädalal, et 15liikmelise Euroopa Liidu majanduskasv jääb tänavu alla 2 protsendi, erinevalt esialgu prognoositud 2,6protsendilisest kasvust.

Prognoosi korrigeerimise tingisid eelkõige murettekitavad teated Saksamaalt -- riigist, mis on Euroopa majandusarengule kriitilise tähtsusega. Veebruaris kerkis Saksamaa töötuskordaja sõjajärgse perioodi kõrgeima tasemeni, moodustades 11,1 protsenti tööealisest elanikkonnast.

Tööpuuduse suurenemine vähendas veebruaris järsult ka tarbijausaldust, mis oli jaanuaris hakanud stabiliseeruma.

Komisjoni avaldatud andmetest ilmnes, et usalduse langus on iseloomulik tervele 15liikmelisele blokile.

Tööstussektoris on tellimused langenud üle kogu Euroopa.

Majanduskasvu aeglustumine Euroopas on toonud kaasa krediitide odavnemise. Möödunud nädalal alandasid intressimäärasid nii Suurbritannia, Prantsusmaa, Rootsi kui Taani keskpank.

Enim huvitab finantsturge aga Saksamaa liidupanga rahapoliitika.

Liidupanga presidendi Hans Tietmeyeri möödunud nädala avaldused olid selles osas mõnevõrra vastukäivad. Tietmeyer rõhutas, et majanduskasvu aeglustumine ei ole kriis, kuid jättis lahti võimaluse intressimäärade alanemiseks.

Ministrite kohtumisel arutatakse muuhulgas ka bloki juhtivate riikide, Saksamaa ja Prantsusmaa majanduskasvu aeglustumise mõju kavandatavale Euroopa rahaliidule. REUTER-BNS

Hetkel kuum