26. märts 1996 kell 22:00

Bristol-Myers Squibb avas Baltimaade esinduse

«BMS ei lähe kuskile juhuslikult, meie plaanid on väga pikaajalised ning meil on kindel tahtmine saada siin oma valdkondades turuliidriks,» ütles esinduse avamisel BMSi asepresident Per-Olof Wallström.

Ida-Euroopa turule mineku strateegia väljatöötamiseks loodi kaks aastat tagasi Londonis töörühm, mis on muu hulgas kavandanud farmaatsiatehase ostu Ungaris ja teaduslike uuringute käivitamise Poolas.

Nüüd on BMS siis käsile võtnud Baltimaad. Pannes rõhku kohaliku tootmise arendamisele, on BMSil heameel, et tänu GEA-le sai ta Tallinna lähedal Jüril tehase, kus, nagu BMSi Moskva tehaseski, käib ravimitootmine kvaliteeti tagavate GMSi põhimõtete järgi.

«Balti riikides hakkame pakkuma laias valikus oma kvaliteetseid põhiravimeid -- kasvajavastaseid ning südame- ja veresoonkonnahaiguste vastaseid ravimeid, mille tootmises oleme maailmas juhtpositsioonil,» märkis teine asepresident Jeffrey Lack.

«Et paremini tunda kohalikke vajadusi, teeme tihedat koostööd kohalike arstidega ja tervishoiuministeeriumiga. Näiteks hakkame katsetama kliinilises ravis oma uut kasvajavastast ravimit taksool, mille väljatöötamiseks kulus 18 aastat.»

Arvestades kohaliku turu eripära, paneb BMS suurt rõhku üldravimite tootmisele kohapeal, mis tagab nende mõistliku hinna.

BMS on 22 riigis tegutsev rahvusvaheline farmaatsiakontsern, mille peakorter asub USAs ja kus kokku töötab 47 000 inimest. Firma käive on ligi 14 miljardit dollarit, millest teaduslikule uurimistööle kulub 1,2 miljardit.

BMSi tegevus hargneb nelja põhivaldkonda. Suurim valdkond on ravimitööstus, mis hõlmab 60% kogukäibest. Ülejäänud kolm on imikute toitesegude, meditsiiniliste hooldusvahendite ning tarbekaupade (retseptita ravimid, deodorandid jm) tootmine.

Praegu tegutseb Eesti ravimiturul neli suuremat farmaatsiafirmat: Tallina Farmaatsiatehas, Nycomed SEFA, Vagos ja GEA Eesti, mille käive oli 1995. a vastavalt 130, 46,3, 4 ja 3,8 miljonit krooni. Kokku prognoositakse Eesti ravimituru aastaseks käibeks 0,5 miljardit krooni.

Tallinna farmaatsiatehase peadirektor Priit Kivi, kes ei olnud BMSi tulekust Eestisse kuulnud, ütles, et konkurents on alati teretulnud, kuid ta ei uskunud, et ameeriklased suudavad farmaatsiatehasele lähiajal konkurentsi pakkuda.

Hetkel kuum