2. aprill 1996 kell 22:00

Ekspordikeeld jääb jõusse

Suurbritannia põllumajandusminister Douglas Hogg teatas esmaspäeval alanud ELi põllumajandusministrite erakorralisel kohtumisel, et on nõus 4,6 miljoni veise tapmisega.

Suurbritannia ettepaneku kohaselt hävitatakse piimakari, kui ta enam piima ei anna ning lihakered hävitatakse. Vanemate piimalehmade hävitamine tähendaks seda, et kuue aasta jooksul tuleb hukata 15 000 looma nädalas.

Hommikutundideni kestnud kohtumisel ei suutnud Euroopa Liidu põllumajandusministrid leida kõigile vastuvõetavat lahendust kriisi lõpetamiseks. Arutusel oli plaan, mille kohaselt Euroopa Liit maksab 70 protsendi ulatuses kinni veiste selektiivse hukkamise.

«Liha ja muud veisekasvatuse produktid ei jõua toiduketti,» seisis kirjas ELi ettepanekus, mille teksti koostas 15-bloki praegune eesistuja Itaalia.

Itaalia ettepaneku kohaselt makstakse põllumeestele iga hävitamisele kuuluva lehma pealt 700 dollarit (8300 Eesti krooni). Kokku läheb veisekarja hävitamine Euroopa Liidule maksma 392 miljonit ECUd ehk 400 miljonit dollarit.

Kuigi ELi ametnikud on näidanud üles valmisolekut Suurbritanniat kriisist ülesaamisel aidata, jääb Briti veiseliha suhtes möödunud nädalal kehtestatud ekspordikeeld jõusse.

«Embargo kaotatakse vaid siis, kui oleme absoluutselt kindlad, et risk on möödas,» ütles Prantsusmaa põllumajandusmister Philippe Vasseur. AP-REUTER-ETA-BNS

Hetkel kuum