7. mai 1996 kell 22:00

Tasuline kiirabi vajab abi

Tasuline kiirabi pakub haigetele ja invaliididele transporti haiglasse, arsti juurde jm. Auto kilomeetrihind on 6 krooni, tellimistasu 10 krooni ja ootetund maksab 100 krooni.

Teenust osutatakse ööpäev läbi, tööpäevadel on abiks sanitar. Tasulist kiirabi saab välja kutsuda Tallinna kiirabijaama dispet?ertelefonil, mille eest firma maksab kiirabijaamale teenustasu.

Oma raha on Taivo Tamberg pannud spetsiaalselt selleks teenuseks loodud firmasse 140 000 krooni, mille eest ostis Soomest kasutatud kiirabibussi. Äriplaani rajas ta oma sõnutsi aga linna dotatsioonile.

«Optimaalne oleks kilomeetri hinnaks 1--2 krooni,» kalkuleeris Tamberg. Tema sõnul andis Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti tervishoiuosakond lootust, et alates juulist hakkab linn teenust 30 000 krooniga kuus toetama. «Otsin ka 100 000--150 000kroonise pangalaenu võimalust,» lisas ta.

Tallinna kiirabijaama peaarsti asetäitja Raul Adlas märkis, et meditsiiniline takso tegutses Tallinnas juba aasta tagasi ja oli mõeldud sotsiaalselt vähekindlustatud inimestele. «Siis maksti see kinni omavalitsuse eelarvest, täpsemalt kiirabile mõeldud dotatsioonist. Kliendile läks see maksma vaid 1 kroon kilomeetri eest,» lausus Adlas.

Tasuline kiirabi tegutses pool aastat, siis teenus kadus kui majanduslikult mittetulus. Selle keelas ära riigikontroll, kuna leidis, et pole õige kasutada meditsiiniteenuste osutamiseks mõeldud raha sotsiaalabile. «Sellel taksol oli siiski suur koormus, iga päev kuni 18 väljakutset,» märkis Adlas.

Linna sotsiaal- ja tervishoiuameti tervishoiuosakonna juhataja asetäitja Tiit Kütner kinnitas, et tasulise kiirabi mõte on pakkuda abi sotsiaalselt vähekindlustatud inimestele ja idee on väga hea.

«Aga praegu on kujunenud olukord, kus seda saavad tellida vaid väga jõukad inimesed,» lausus Kütner. Ta sõnas, et ehkki linn on kahel käel valmis tasulist kiirabi toetama, ei ole ilmselt lootust sel aastal toetusraha leida, seda enam, et riigikontroll keelas teenuse ära.

Hetkel kuum