13. mai 1996 kell 22:00

Bulgaaria kinnitas reformiprogrammi

Kogu pühapäeva kinniste uste taga väldanud sotsiaaldemokraatide parteipleenumi järel kinnitas BSP üksmeelset toetust valitsuse reformiplaanile, mis näeb ette kahjumiga tegutsevate riigiettevõtete sulgemise, pangandussektori stabiliseerimise ning erastamisprotsessi kiirendamise.

Eelmisel nädalal ennustas Bulgaaria ajakirjandus valitsuskabineti peatset kukkumist suutmatuse tõttu talitseda finantskriisi, mis viis leevi dollari suhtes ajalooliselt madalale tasemele 132:1. Alates reedest, mil valitsus tõstis peamist intressimäära 108 protsendini, on leevi kurss stabiliseerunud.

Reformiplaan, mida alanud nädalast ellu viima asutakse, näeb ette 67 riigiettevõtte likvideerimise, mille arvele langeb 29 protsenti majanduskadudest. Ettevõtete sulgemisega kaasneb ligemale 29 000 töölise vallandamine, mis viib Bulgaaria praeguse 1,1protsendilise töötuse 13,5 protsendile.

Samas ei ole valitsus kaotanud lootust leida ostjaid kahjumit tootvate ettevõtete tulusamatele tegevusharudele.

Kahjumiga tegutsevaid suurettevõtteid on Bulgaarias 200 ringis. Valitsuses on kaalumisel veel teinegi nimekiri majandusraskustes ettevõtetest, mis on kavas panna enne nende võimalikku erastamist range finantskontrolli alla.

Peatselt avaldab Bulgaaria valitsus ka otsuse selle kohta, millised pangad sulgeda ning millised saneerida.

Riigifirmad võlgnevad Bulgaaria pankadele ligikaudu 200 miljardit leevi (1,63 miljardit dollarit) ning era-firmad täiendavad 216 miljardit leevi.

Videnov kinnitas valitsu-se kavasid müüa osa paremal järjel olevatest ettevõtetest välisinvestoritele, sealhulgas Sodi-Devnja keemiatehas ning osalus Bulgaaria telekommunikatsiooniettevõttes (BTC).

Vallandatud töölistele makstakse välja kuue kuu palk, mida finantseeritakse maailmapanga sotsiaalse turvavõrgu laenust.

Väljamaksed algavad kohe, kui esimesed sulgemised on aset leidnud.

Kommunismi kokkuvarisemisest saadik ei ole veel ükski valitsus sellised ebapopulaarseid abinõusid rakendada tihanud.

Pidev poliitiline ebastabiilsus on pidurdanud Bulgaaria üleminekut turumajandusele.

Pärast 1989. aastat moodustatud kuuest valitsusest on viies domineerinud sotsiaaldemokraadid, kes on ideoloogiliselt turureformide ulatuse suhtes tugevasti lõhenenud. REUTER-ÄP

Hetkel kuum