25. juuli 1996 kell 22:00

Statoil naftajahil Gröönimaal

Pärast seismekümnendate aastate fiaskoga lõppenud musta kulla palavikku on naftaotsingud Gröönimaal taas intensiivistunud. 1993. aastal leiti naftat Gröönimaa läänekaldalt, kuhu Kanada kompanii Green Arctic on tänaseks transportinud juba 5000 tonni varustust.

Veelgi enam huvi pakub 27 000 ruutkilomeetri suurune piirkond Nuukist lõunas. Käesoleval suvel jagatakse nn Fyllasi välja uurimiseks välja kontsessioonid ning üks taotleja on Taani Statoil. Kontsessioonisõtta asunud viie firma hulgas on ka Total ja Phillips Petroleum.

Kõnealuses piirkonnas on täheldatud madalaid lohke (flat spots), mis viitavad võimalikele nafta- ja gaasivarudele. Väli ise asub 1000 meetri sügavusel.

Gröönimaal on Fyllasi väljaga seotud suured ootused, kuna see võib nafta ja gaasivarude poolest sarnaneda Norra Troll-väljale. Sellisel juhul oleks taanlastel tegemist maardlaga, kus on varuks 1200 miljardit kuupmeetrit gaasi ja 122 miljonit tonni naftat. See ületab kuus korda seni Taani väljadelt ammutatud gaasi ning moodustab poole ammutatud naftakogusest.

Ka Fääri saartel on musta kulla otsingud saanud uut hoogu, lootused on eelkõige seotud maismaal asuva Lopra väljaga. Nafta ja gaasiotsinguid alustati juba 1981. aastal, kuid siis satuti 2000 meetri sügavuses tugevatele vulkaanilistele kivimitele, mis puurimistööd peatasid. Nüüd loodetakse, et parem varustus võimaldab peatselt oletatavate nafta- ja gaasivarudeni jõuda. DN

Hetkel kuum