5. august 1996 kell 22:00

Ajalehed ootavad valitsuse seisukohta

Ajalehtede Liidu juhatuse esimees Igor Rõtov ütles, et liit jälgib teisipäeval, mida valitsus otsustab ajakirjanduse käibemaksu muutmise suhtes ette võtta.

Kui ei osutu tõeks, mida peaminister Tiit Vähi lubas, siis kutsub liit kokku erakorralise üldkogu, et vastu võtta radikaalsemaid surveabinõusid, rääkis Rõtov.

Peaminister Tiit Vähi ütles eelmisel teisipäeval pressikonverentsil, et valitsus võib järgmisel istungil toetada käibemaksu nullmäära kehtestamist ajalehtedele, ajakirjadele ja kooliõpikutele.

Kui see otsustatakse nii, siis kavatseb valitsus esitada vastava ettepaneku riigikogu 15. augusti erakorralisele istungile hiljuti vastu võetud seaduse muutmiseks, lisas Vähi.

Riigikogu reformierakonna fraktsiooni aseesimees Ignar Fjuk ütles, et erakond toetab käibemaksusoodustusi ajakirjandusväljannetele, mis ei pruugi tähendada nullmäära säilitamist, vaid madalamat maksumäära.

«Praeguses olukorras taotleb ajalehtede liit nullmäära ehk endise olukorra taastamist,» ütles Rõtov. «Riik saab loomulikult põhjendatult käibemaksumäära muuta, ent seda ei saa otsustada juunis ja septembris juba käiku lasta.»

Riigikogu võttis käibemaksuseaduse muudatuse seaduse vastu juuni keskel. Seaduse poolt hääletas 45 keskfraktsiooni, koonderakonna, Arengupartei, pensionäride ja perede liidu ning maarahva erakonna saadikut.

1. septembrist jõustuva käibemaksuseaduse muutmise seaduse järgi ei saa ajalehed ettetellitud väljaannete jaoks ostetud kaupadelt ja teenustelt käibemaksu tagasiarvestust.

Seaduse muudatus tähendab ajalehtedele 18protsendilist lisakulutust ettetellitud väljaannete jaoks ostetud kaupade ja teenuste maksumusest. BNS

Hetkel kuum