7. august 1996 kell 22:00

Julged erastajad probleemi ees

Ungari erastamisagentuur pälvis rahvusvahelist kiitust, et on otsustavalt asunud ebaefektiivseid tsentraliseeritud tööstusharusid detsentraliseerima ning taganud riigi energeetikasektorile modernse tööstusharu tuleviku.

Kiitus vaibub sedamööda, kuidas ägeneb uute omanike vaidlus Ungari valitsusega sügiseks kavandatava energiahinna tõusu üle.

Kui hinnatõus ei ole piisav, on investoritel alust süüdistada valitsust lubadustest taganemises, mis ahvatlesid neid ettevõtteid ostma.

«Ettevõtted töötavad kahjumiga ning see tendents jätkub, kui tariifid oluliselt ei tõuse,» ütles RWE esindaja Ungaris Andreas Przetak.

Märtsis pakkus RWE välja energia jaehinna tõusu 40 protsendi võrra. See oleks ainus viis kindlustada ettevõttele 8protsendilist kasumimarginaali, milles valitsusega erastamislepingus kokku lepiti.

Valitsus on seotud 1995. aastal vastu võetud ning erastamislepingule lisatud dekreediga, mis näeb ette elektrienergiale turuhindade kehtestamise alates 1. jaanuarist 1997.

Uued hinnad peavad sisaldama ka välisinvestoritele lubatud kasumi. «Käesoleval aastal tuleb leida 40 miljardit forintit (267 miljonit dollarit) moderniseerimise alustamiseks,» ütles RWE esindaja Wolfgang Strassburg. «Me ei saa seda teha üksnes oma raha kulutades.»

Sotsialistide juhitud valitsuse probleemi raskendab asjaolu, et alles märtsis tõusid energiahinnad 18 protsenti. Veelgi suurem hinnatõus sügisel on poliitiliselt plahvatusohtlik, inflatsioon on juba praegu 24 protsendi ringis.

Roger Gill Suurbritannia kompaniist Midlands Electricity, mis samuti Ungari energiaettevõtete erastamise vastu huvi tundis, kuid hinnakujundussüsteemi osas valitseva ebaselguse tõttu pakkumisest loobus, on seisukohal, et miljard dollarit, mis välisettevõtted firmade eest maksid, oli valitsevat ebamäärasust arvestades liiga suur summa ning nüüd oleks ebaaus kahjumit tarbijatele üle kanda. REUTER-ÄP

Hetkel kuum