5. september 1996 kell 22:00

Vaseturul rahutu

Alates tänasest hakkab reedeti ilmuma uue rubriigina toorainekommentaar. Seni on ÄP jätkuvalt avaldanud Londoni Metallibörsi (LME) värviliste ja väärismetallide hindu. Pidev informatsioon hakkab nüüdsest ilmuma ka teiste põhiliste toorainete, kütuste ja toiduainete kohta. ÄP vaatlusväljast ei jää kõrvale ka muud metallid (haruldased metallid, sulamid jne). Ühesõnaga, kui maailma tooraineturgudel toimub midagi olulist, saavad Äripäeva lugejad sellest teada.

Koostöös metsamajanduse ökonoomikaja infokeskusega hakkame kajastama Eesti jaoks väga olulisel metsamaterjaliturul toimuvat.

Selle nädala tooraineturul olid «nädala tegijateks» nafta ja vask. ÜRO otsus peatada Iraaniga sõlmitud lepe nafta «vahetamisest» teravilja vastu tõstis esmaspäeval järsult toornafta hinda. Londonis tõusis see hommikul 92 sendi võrra, 21,70 dollarini barreli kohta. Vastavalt tõusid ka bensiinihinnad. Kolmapäeval müüdi Põhjamere regiooni bensiini hinnaga 245 dollarit tonn.

LME-l tõusis vase kolme kuu futuurhind hommikutundidel 2165 dollarini tonn. Pärastlõunaks langes see 2026 dollarini. Nii suurt kõikumist ühe päeva jooksul on varem täheldatud ainult aastatel 1988-1989. Tormilised sündmused vaseturul algasid juba juuni keskel, kui Sumitomo kontsern teatas, et nende peadiiler on varjanud 1,8 miljardi dollarist kahjumit, mille tõttu vasetonni hind langes LME-l nädalaga 300 dollari võrra. Kogu hilisema perioodi jooksul on turg jäänud närviliseks ning peamise mahu hõlmavad futuurning optsioonitehingud. Vase hinna määravad seetõttu ära eelkõige finantsinstitutsioonid, mitte aga börsi laoseis.

Nisuja suhkruhinnad teevad oma igasügist langust. Kauplemine kohvi ja kakaoga oli nõrk.

Hetkel kuum