22. september 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Naftat eksportivate riikide organisatsiooni (OPEC) liikmesriigid võidavad nafta hinnatõusust tänavu teenida 20--26 mld dollarit, teatas Londoni globaalsete energeetikauuringute keskus (CGES).

OPECi 11 liikmesriigi tänavusteks naftatuludeks prognoositakse 159 mld dollarit, mis on kuni 26 miljardi võrra enam kui mullu.

Suurenenud naftatulud võimaldavad võlgades naftariikidel kärpida eelarvedefitsiiti, maksta ära võlad ning leevendada kokkuhoiupoliitikat ja kulutada raha infrastruktuuri arenguks.

Nafta keskmine hind maailmaturul on tänavu olnud 19 dollarit barrelist, praegu maksab barrel naftat umbes 22 dollarit. REUTER-BNS

Pan Am'i sinise maakeraga logo tõuseb sel nädalal pärast viieaastast eemalolekut taas pilvede alla. Esmalend toi-mub järgmise nädala neljapäeval New Yorgi Kennedy rahvusvahelisest lennujaamast Miamisse 254 reisijaga pardal.

Eelmine Pan Am, mis oli omal ajal esimene ümber maailma sõitnud lennufirma, läks pankrotti 1991. a pärast 1988. a lennukatastroofi Shotimaal Lockerbie küla kohal, mil lennukisse paigutatud pomm tappis 270 inimest.

Pan Ami juhatuse esimees Charles E. Cobb, endine USA asekaubandusminister ja USA suursaadik Islandil nii Bushi kui Reagani administratsiooni ajal, ostis kompanii nime ja kaubamärgi ning avas lennufirma uuesti. AP-BNS

Venemaa juhtiv südamekirurg Renat Akshurin teatas, et president Boriss Jeltsini tervislik seisund on arvatust halvem, mistõttu operatsiooniga on seotud suur risk.

Otsuse operatsiooni kohta langetavad Vene arstid koos USA kardioloogi Michael DeBakey'ga sel nädalal.

Akshurini sõnul tuleks operatsioon edasi lükata, mis pikendaks veelgi poliitilist ebakindlust ning määraks presidendi «passiivsele» elustiilile, millest too operatsiooniga lootis pääseda.

«Passiivne» Jeltsin, keda pole võimalik opereerida, oleks kindel märklaud eelkõige kommunistide liidrile Gennadi Zjuganovile, kes oma revanshiplaane ei varja. REUTER-ÄP

Eesti-Vene ühisettevõte NBV ostis 1,2 mln liti eest Leedu riikliku kütusekompanii Lietuvos Kuras aktsiad.

NBV asutajad on Jaroslavli naftatöötlemistehas ja Eesti ettevõte AS NB. Firma varustab alates 1994. a Leedu Lietuvos Kurast ja soojuselektrijaama Lietuvos Energija kütteõliga.

Lietuvos Kurase aktsiakapital on 178 mln litti. 74% aktsiatest on valitsusel ning ülejäänud on skandaalse kuulsusega EBSW kontserni kontrolli all.

Lietuvos Kurasel on Leedus 120 bensiinijaama ning tema kontrolli all on kolmandik Leedu kütuseturust. BNS

Läinud nädalal kuulutas Riia kohus välja Läti riikliku lennukompanii Latavio pankroti.

Kompanii võlad ulatuvad 13 mln latini, varad vaid 4,7 mln latini. LETA-ETA

Hetkel kuum