30. september 1996 kell 22:00

Gaasi hind jääb samale tasemele

Möödunud nädalal Moskvas Venemaa gaasikontserniga Gazprom peetud gaasitarne läbirääkimistelt saabunud Aarne Saare sõnul jääb Venemaalt tarnitava gaasi hind järgmisel aastal normaalsete koguste puhul muutumatuks.

«Kui peaks tulema väga külm talv ja kogused järsult suurenevad, siis võivad mingid hinnakõikumised ette tulla,» märkis ta samas. Millised hinnakõikumised võivad suure tarbimise puhul ette tulla, on Saare sõnul rahvusvaheliste reeglitega paika pandud.

«Ma olen veendunud, et tarnelepingu sõlmimise tingimused on meie poolt vaadatuna paranenud,» lausus Saar. «Ma arvan, et lõplikul kujul tarnelepingule allakirjutamine Gazpromiga toimub selle kuu jooksul,» lisas ta.

Eesti Gaas soovib Saare ütlusel osta järgmisel suvel endale Lätis asuvatesse mahutitesse 50 miljonit kantmeetrit gaasi varuks.

Saar märkis, et Eesti Gaas on lähenemas lääneriikide gaasivarumise põhimõtetele, mis tähendab, et ostetakse gaasi varuks, et ühtlustada tarbimise ja tootmise tasakaalu.

Ilmastikutingimustest sõltuvalt peab gaasi tarnija ehk Venemaa pool gaasi ala- või ületarbimisega seoses pidevalt rõhkudega gaasijuhtmes nn mängima, mis aga avaldab oma mõju hinnale, rääkis Saar. «Meie huvi on, et gaasi hind oleks stabiilne,» lisas ta.

Teiseks märkis Saar, et on siiski mingi väike võimalus, et poliitilisest otsusest sõltuvalt häiritakse gaasi tarnet Eestisse ning siis on hea, kui on olemas varu.

Praegu käivad tema sõnul läbirääkimised veel selle üle, millise hinnaga Läti oma mahutites gaasi hoiab ja milliseks kujuneb gaasi transiidi hind.

Eesti Gaasi riigile kuuluvate aktsiate müügist oli Saare sõnul Moskvas küll juttu, kuid kuna firma suuraktsionäridel Gazpromil ja Ruhrgasil on praegu kiired ajad, siis lükati selle küsimuse põhjalikum arutelu järgmise aasta märtsisse, lausus Saar.

Eesti Gaasi selle aasta käive ulatub 560--580 miljoni kroonini.

Hetkel kuum