16. detsember 1996 kell 22:00

Euroopas süveneb tööhõiveprobleem

Eeloleval kümnendil muutub tööpuuduse ohjeldamine Euroopas veelgi raskemaks. Euroopa Liidu ühisturg, mis näeb ette kaupade, teenuste, kapitali ja inimeste vaba liikumise, ei ole tööhõive osas seni imet teha suutnud. Juurde on loodud vaid 900 000 uut töökohta.

Euroopa Liidu territooriumil on tööta 18 miljonit inimest, mis moodustab 11 protsenti elanikkonnast. Pool töötutest on tööta olnud juba pikemat aega.

Tööturuprobleemid süvenevad edaspidi veelgi, hoiatab Karl Johan Lönnroth, Euroopa komisjoni tööhõivevolinik. Põhjuseks toob ta tehnika kiire arengu ning Euroopa rahvastiku vananemise. Kümne aasta pärast on 80 protsenti täna kasutusel olevast tehnikast aegunud. «Samas teame, et vaid 20 protsenti tänasest tööjõust omab neid eeldusi, mida uus tehnika nõuab,» ütles Lönnroth.

Tööjõud Euroopa Liidus jääb järjest vanemaks. Kümne aasta pärast on 50--60aastaste vanusegrupp suurenenud 12 protsenti, selgub Euroopa komisjoni arvutustest.

Seni ei ole Euroopa Liit otsustavaid samme tööpuuduse ohjeldamiseks astunud. See on jäetud iga üksiku riigi enese hooleks. On küll olemas ühine tööhõivestrateegia, kuid sellest peetakse vähe kinni. DI

Hetkel kuum