16. detsember 1996 kell 22:00

Savisaar süüdistab Merit

Ajakiri Luup avaldas 25. numbris artikli «Ilves päästis Vähi». Seal püstitasid ajakirjanikud Peep Kala ja Peeter Kaldre eespool mainitud konstruktsiooni, viidates nii Lennart Merile kui Toomas Hendrik Ilvesele.

«Ka mina olen saanud lääne poliitikutelt vihjeid, et president Lennart Meri jätkamine on väga ohtlik, kuna tema käitumine on paljuski ettearvamatu,» kommenteeris Savisaar Luubi artiklit. «Erinevalt Merist ei tahaks ma kasutada välispoliitilisi argumente sisepoliitilises võimuvõitluses,» lisas Savisaar. Tema sõnul on keskerakonnal head ja lähedased suhted Põhjamaade keskparteidega ja mitmete Lääne-Euroopa arvestatavate poliitiliste jõududega. Olen kindel, et keskerakonnast ja minust ei õnnestu läänes kolli teha, lausus Savisaar. «Me oleme Euroopa Liidu pooldajad, kuid vastustame seda, et Eestile elutähtsaid otsuseid hakatakse langetama Brüsselis, nagu seda varem tehti Moskvas,» märkis ta.

Eile esitas keskerakonna liige Tõnu Kauba riigikogus keskerakonna ametliku arupärimise välisminister Ilvesele.

«Olen kuulnud, et keskerakonna väljajätmine peaminister Tiit Vähi valitsusest oli üks Meri tingimusi, mille täitmisel ta nõustus toetama ministrite vahetust ja Ilvest välisministri kohale pehmeks rääkima,» ütles Savisaar. «Ma mõistan, et Merile oleks keskerakonna minek valitsusse väga ebamugav, sest siis kerkiksid üles ka mõned Meri endaga seotud probleemid,» sõnas ta, keeldudes täpsustustest. «Meri võitleb keskerakonna valitsusse kaasamise vastu sisepoliitilistel kaalutlustel ja välispoliitikaga ei ole sellel vähimatki pistmist,» väitis Savisaar.

See on nii isegi juhul, kui mõni presidendi hea sõber läänest ütleb midagi muud, lausus ta. Savisaare sõnul saab iga Eesti partei endale vajaduse korral toetust läänest.

«Ma pean tõenäoliseks, et see parlamendi koosseis ei pea 1999. aastani vastu ja tulevad erakorralised valimised,» ütles Savisaar. Palju sõltub Vähi valitsuse käikudest, sest riigikogu küpsemist erakorralisteks valimisteks on võimalik nii kiirendada kui ka tagasi hoida, märkis ta.

«Keskerakonnal ei ole kavatsust valimisi kunstlikult esile kutsuda, aga kui ühiskond ja parlament on selleks küpsed, läheme kaasa,» sõnas Savisaar. Olen kindel, et pärast erakorralisi valimisi on keskerakonna positsioonid Toompeal palju tugevamad kui praegu, lausus ta.

«Ma ei muretse, kes võiks pärast uusi valimisi valitsuse moodustada, usun, et varem või hiljem avaneb see võimalus ka keskerakonnal,» ennustas Savisaar.

Ka mina olen kuulnud, et Vähit nimetatakse teinekord peaministriks Savisaare valitsuses, aga see on liialdus, mida kasutatakse sisepoliitilises võimuvõitluses Vähi psühholoogiliseks mõjutamiseks, nentis Savisaar. «Vähil on kahtlemata õrnem nahk kui minul ja võib-olla sellised argumendid talle isegi mõjuvad,» lisas ta.

Savisaare sõnutsi ei pea ta Vähit oma vaenlaseks, ent poliitiliseks konkurendiks kindlasti.

Hetkel kuum