14. jaanuar 1997 kell 22:00

Salapiirituselast pole haruldane

Valmi sõnul on salapiirituse vedamiseks üle lahe kasutatud turbakoormaid, kinnikeevitatud metallkappe, ehitusplokke ja vineerikoormaid, mille vahele on peidetud piiritus. Kõnealuse 13 000 liitri piirituse väljavedamisel kasutati ühe Eesti tolliametniku sõnul üle kümne erineva kaubalasti.

Valm kinnitas, et tavaliselt on Eestist Soome toimetatud salapiiritus Lääne-Euroopa päritolu, ehkki üks nn ümberlaadimiskoht on paiknenud isegi Moe piiritusetehase lähedal.

Soome võimude käes olevatel andmetel kuulus salakaubavedajate rühmitusse kümmekond inimest, kelle hulgas on nii soomlasi kui eestlasi. Vello Valm teadis, et piirituseveoks kasutati Eestis registreeritud firmasid, mida kõiki võib pidada riiulifirmadeks.

Soome tolliameti palvel on Eesti toll teinud läbiotsimisi ja ülekuulamisi. Eestis kedagi seoses salapiirituse veoga vahi alla võetud ei ole, mitu eestlast istub praegu trellide taga aga Soomes.

Kriminaalasja algatanud Soome tolliametnike sõnul oli tegemist hoolikalt kavandatud operatsiooniga. Piiritus realiseeriti peamiselt Soome kesk- ja põhjaosas. Üle piiri veetud 13 000 liitrist piiritusest on konfiskeeritud vaid paarsada liitrit.

Vello Valm lisas, et salakaubakoormad avastataksegi enamikul juhtudel riiki sisseveol. Kauba väljaveol on tolli põhiülesanne kontrollida, kas kaup jõuab üle piiri või mitte, kinnitas Valm.

Hetkel kuum