5. veebruar 1997 kell 22:00

Ehitushiiglane tuleb Siberist koju

Vastab ASi Cueks peadirektori asetäitja Haljand Vetik

Oleme tõesti Eestis vähe tegutsenud. Põhiline ehitustander on meil Venemaal Lääne-Siberis Kogalõmi linnas. Jätkame eesti ehitajate töid, mis said alguse 1981. aastal, kui alustati Lääne-Siberi naftakompleksi hõivamist. Kogu meie töö käib selle nimel, et püsida seal konkurentsis ja täita sealsete tellijate nõudmisi. Seni oleme hakkama saanud.

Cueks ehitab põhimõttel «võtmed kätte», s.t alates projekteerimisest kuni objekti täieliku valmimiseni. Seejuures veame kohale ka kõik ehitusmaterjalid. Kasutame nii eesti kui saksa materjale.

Tallinnas on Cueksi peakontor ja varustusosakond. Ka kõik projektid ja muu ehituse ettevalmistusega seonduva lahendame Tallinnas.

Küllaltki keeruline. Venemaal ja Siberis on tööd palju. Et aga midagi valmis ehitada, peab hästi kursis olema kohalike olude, materjalide hankimise ja transporditingimustega. Lihtsalt hea tahtmisega ei ole võimalik Siberis ehitama hakata. Meie eelis on see, et meil on 15 aastat kogemusi. Osa inimesi on Siberis töötanud 1981. aastast peale. Meil on ka head suhted kohalike võimudega, kes on naftakontserni Lukoil kõrval põhilised tellijad. Kõige tähtsam on siiski Lukoil, sest linna raha tuleb maksude näol enamasti neilt. Kogalõmis keerleb kõik ikkagi nafta ümber.

Venemaal kehtivad samad reeglid, mis Eestiski. Kui finantseeritakse riigieelarve kaudu, siis korraldatakse konkurss. Juhul kui tellija on erafirma, siis on temal õigus ise valida. Uurides seejuures võimalike partnerite tausta ja töö kvaliteeti. Meie eelis ongi see, et praegused linnajuhid on seal tegevust alustanud samuti 1981. aastal, kas kohaliku võimu esindajatena või mingil muul alal. Pika aja jooksul on välja kujunenud head isiklikud suhted.

Samas tuleb töövõtulepingute sõlmimisel olla küllaltki tähelepanelik. Tihti tuleb ette projektide muutmist töö käigus -- vastavalt tellija soovile. Siis tuleb kõik täpselt lisaprotokollidega fikseerida ja täiendavate kulude osas kokku leppida, muidu võib kergesti pügada saada.

Ka Moskvas, kus oleme Lukoili meeste kortereid remontinud, on sarnaseid probleeme ette tulnud.

Kogalõmis põhiliselt türklased. Lääne-Siberis tervikuna konkureerivad meiega ka saksa firmad, kes kasutavad tööjõuna peamiselt rumeenlasi, ja itaallased. Seda just Tjumenis ja Neftejuganskis, kust meiegi oleme pakkumisi saanud.

Aitab kindlasti. Meil on seal oma tootmisbaas, aga ehitusturg selle ümber aheneb. Enam ei ole vaja palju ehitada. Kogalõmis on kogu elu rajatud nafta tootmisele ja selle tarvis on ehitused olemas.

Vahemaad on Siberis tohutud. Tööd võime saada ka Neftejuganskis või Surgutis, mis asuvad meist 250 kilomeetri kaugusel. Me töötame selles suunas, et sealt tellimusi saada. Hiljuti saime pakkumise ehitada Hantõ-Mansiiskisse nüüdisaegne autokämping ühes hotelli, saunade, basseini, restorani ja spordisaaliga.

Praegu kalkuleerime, kuidas me oma baasist seda tööd teha saaksime ja mis see maksma läheks.

Eelmisel aastal sai valmis kohalike poolt väga kõrgelt hinnatud spordikompleks. Seal on kolm täismõõdulist saali, kaks ujulat jne. Selle maksumuseks kujunes 180 miljonit krooni. Töö käib praegu Lukoili administratiivkompleksi juures, ehituse maksumus on ligi 300 miljonit krooni. Sealjuures maksab administratiivhoone üks ruutmeeter 15--20 000 krooni. Ehitame ka Kogalõmi veepuhastusjaama ja puhastusseadmeid. Nende maksumus jääb alla 200 miljoni. Oleme neil objektidel peatöövõtjad.

Möödunud aastal kaasas Cueks oma ehitustel Siberis üle 40 eesti ehitusfirma, kes täitsid tellimusi 180 miljoni krooni ulatuses. Need on põhiliselt eritööde firmad. Näiteks AS Pajuurb, Tallinna Restauraator, AS Evento, AS Jaago, Alarmnet jpt.

Meie viime nad oma kulul lennutranspordiga kohale ja kindlustame elamispinnaga. Materjali ja töövahendid hangivad nad ise. Eesti firmade töötajad on Siberis n-ö komandeeringus.

Praegu töötab meie Siberi objektidel ca 460 inimest. Neist 260 Eestist, veerand neist omakorda rahvuselt eestlased. Kakssada inimest oleme värvanud kohalike hulgast ja teistest Venemaa paikadest. Peamiselt kasutame kohalikke teenindava personali ja abitööjõuna.

Eks iga firmajuht otsib, kuidas omale lihtsamalt kasumit teenida. Meie oleme Eestis registreeritud ja maksame makse siia. Eelmisel aastal maksime Eesti riigile maksudena üle kaheksa miljoni krooni.

Me mõistame, et väga pikka aega me Siberis enam tööd ei saa. Kogalõmi linn on sellises järgus, et sinna pole enam vaja elamuid eriti ehitada. Linn on seotud nafta tootmisega ning kõik töölised on elamispinnaga juba varustatud. Samas ehitame veel infrastruktuuri, s.t kauplusi, teeninduskeskusi jne. Praegu on Cueksil lepingud paariks lähemaks aastaks.

Nüüd arutamegi, mida edasi teha. Üks võimalus on jätkata Venemaal uute tellijate otsimist. Läbirääkimised käivad praegu näiteks Neftejuganskis.

Siiski plaanime ka Eesti turul oma võimsusi suurendada. Paljud meie ehitajad on eestimaalased, nemadki tahavad lõpuks koju tulla.

Möödunud aastal renoveerisime Kadrioru kohvikut, nüüd lõpetame endise Tallinna elamuehituskombinaadi administratiivhoonet Männikul. Kolime isegi varsti sinna. Tasakesi formeerime oma ehitusüksusi Eestisse, et edaspidi siingi konkureerima hakata. Laiemalt hakkame siin tegutsema ehk paari aasta pärast.

Samas jääme kindlasti ka Venemaale ehitama. Otsime praegu tööd Venemaa eri regioonides. Läbirääkimised käivad nii Siberis kui ka Sankt Peterburgis ja Moskvas.

Hetkel kuum