6. veebruar 1997 kell 22:00

Tulumaksu vähendamise plaan on seni ebaselge

«Kui valitsusprogrammile täna alla kirjutatakse, saab rahandusministeerium selle ülesande (töötada välja tulumaksu alandamine -- toim) järgmise nädala jooksul,» ütles peaministri majandusnõunik Heido Vitsur. «Minu arvates on see paari kuu töö, et sügisel tulumaksuseaduse parandus vastu võtta.»

Vitsuri sõnul on ettevõtte tulumaksu vähendamise eesmärk luua ettevõtetele suuremad ressursid investeerimiseks ja anda impulss majanduse arenguks. Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja asetäitja Lemmi Oro sõnul on tulumaksu vähendamise idee seni küllaltki ebaselge. «Oluline vahe on selles, kas peaminister pidas silmas ettevõtte tulumaksu või tulu ettevõtlusest,» ütles Oro. Tulu ettevõtlusest on märksa laiem mõiste kui ettevõtte tulumaks, hõlmates ka üksikisikust ettevõtja, munitsipaalasutuste jt tulu.

Ettevõtte tulumaksu alandamise puhul võib Oro sõnul probleemseks kujuneda dividendide maksustamine. Praegu võetakse dividendidelt tulumaksu ulatuses, mis vastab 26/74 dividendide summast ja mis kantakse maksuameti nn dividendiarvele. Hiljem arvestatakse sama summa ettevõtte tulumaksu osaks, kuid ettevõte maksab vähem maksu. Kui maksustamise kord jääb samaks, tekib 11 protsendi suurune vahe ettevõtte tulumaksu ja dividendimaksu vahel, mille peab keegi kinni maksma, väitis Oro.

Paljudes riikides maksustatakse dividendid Oro sõnul topelt või sellisel moel, et ettevõttel on tavaliselt madalam maksumäär ja üksikisikul kõrgem. Vahe, mis sellel pinnal tekib, katab üksikisik.

Käesoleval aastal peab riigieelarvesse laekuma umbes miljardi krooni eest ettevõtte tulumaksu. Kui lähtuda sellest numbrist ja eeldada, et ettevõtete kasuminäitajad jäävad 1998. aastal samasse suurusjärku, laekuks miljardi asemel riigieelarvesse vaid veidi üle 550 miljoni krooni.

Peaministri majandusnõunik Heido Vitsur kordas Tiit Vähi sõnu, et selle vahe peab katma kokkuhoid halduskuludel arvel. Aasta tagasi andis reformierakond riigikogu menetlusse eelnõu, et vabastada ettevõtlus täielikult tulumaksust. Sellise ettepaneku läbiminek teeks Eestist Vitsuri sõnul offshore-piirkonna, mida pole vaja.

Rohkem kui 15 protsendini ei saa tulumaksu vähendada, vastasel juhul läheks Eesti vastuollu paljude sõlmitud topeltmaksustamise vältimise lepetega, väitis Vitsur.

Valitsus tahab ettevõtte tulumaksu alandada 15 protsendini alates 1. jaanuarist 1998.

Hetkel kuum