13. märts 1997 kell 22:00

Lasnamäe suured poed pürgivad turgudeks

Tallinna hinna- ja konkurentsiameti juhataja Aave Põdra kinnitusel pole ükski Lasnamäe kauplus saanud luba ennast turuks ümber nimetada. «Konkurentsiametis on praegu arutlusel probleem, kuidas käituda ettevõtjatega, kes on müügipinna omanikud, kuid ise kaubandustegevusega tegeleda ei taha,» ütleb ta.

Põdra sõnul võib turgudeks ümbernimetamise tendentsi täheldada eriti Lasnamäel. «See, et Kotka selvehall, mis veel kuu aega tagasi oli pood, otsustab ühel hetkel ennast turuks nimetama hakata, on täiesti ebaseaduslik,» väidab Põdra.

«Turuhoonele seaduse järgi esitatavad nõuded on hoopis teistsugused kui kauplusele,» selgitab Põdra probleemi olemust. Turuhoone peab olema ruumikam kui tavaline pood, kuna seal töötab reeglina rohkem inimesi. Turuhoonel peab olema kaks väljapääsu, samuti on erinõuded tuletõrje eeskirjade osas.

Põdra sõnul vastab Tallinnas praegu kõige paremini turuhoone nõuetele keskturg.

Kotka kauplus müüdi 1995. aastal 6,5 miljoni krooni eest Kotka ASile, mis oli mitu aastat poe rentnik olnud. Praegu on ettevõte maksuametile võlgu üle kahe miljoni krooni, võlg haigekassa ees on umbes 200 000 krooni. Lisaks on kauplus võlgu paljudele hulgifirmadele.

Umbes kuu aega tagasi, kui paljud tarnijad otsustasid Kotka poele enam mitte kaupa müüa, tõsteti poes letid ümber, müügipindadele leiti rentnikud ja kauplus nimetati ümber siseturuks. Kotka AS taotleb linnaosa valitsuselt poe turuks muutmise luba.

«Poe juhtkond peab meile esitama oma kaubandusideoloogia plaani, kus on täpselt kirjas kõik kauplemiskohad ja kaubanomenklatuur,» lausub linnaosa vanema asetäitja Priit Toomikas. «Selle plaani peavad nad kooskõlastama pääste- ja tuletõrjeametis, samuti nõuame neilt tööinspektsiooni luba,» lisab ta.

Kotka poe kõrval asuva Lasnamäe minisiseturu omanik Valeri Mirson sõnab, et turuna tegutsemine on Kotka poele ainus võimalus ellu jääda. Sama leiab ka Mustakivi poe juurde rajatud tööstuskaupade turu omanik Tatjana Slonova.

Slonova kinnitusel käis Lasnamäe turgudel kõige rohkem kliente paari aasta eest ja siis elasid turuomanikud tõesti hästi.

«Praegu tekib turge muudkui juurde, kliente ei tule aga kusagilt rohkem ja rikkamaks Lasnamäe inimesed samuti ei saa,» sõnab Slonova.

Lasnamäel asuva kaupluse Punane Selver tegevdirektor Maldor Mäesalu leiab, et kiiruga loodud siseturgudel pole erilist perspektiivi. «Nad võivad vastu pidada aasta või paar,» räägib ta. «Kui seaduste täitmist hakatakse karmimalt jälgima, kaovad taolised turutüüpi kauplused, sest nende pidamine ei tasu ennast lihtsalt ära.»

Tatjana Slonova peab Mustakivi siseturgu maa all, varem jalakäijate tunneliks kavandatud käigus. Slonova sõnul rendib tema firma Vektast kaubakeldrit Lasnamäe linnaosavalitsuselt. Kaubakeldris on 80 müügiboksi, seal tegutseb umbes 30 firmat.

Slonova sõnul vahetuvad kauplejad üpris tihti, kuid ta ei pea selle põhjuseks müügiboksi eest nõutavat renti. Ta lausub, et pole oluline, mis nime all kauplejad tegutsevad, kuna kõikvõimalike eeskirjade täitmist kontrollitakse iga päevaga järjest karmimalt. «Ma ei tea, kas ja kui korralikult minult pinda rentivad firmad riigimakse tasuvad,» räägib Slonova. «Mind huvitab ainult, et nad mulle õigeaegselt renti maksaksid.»

Priit Toomikas sõnab, et enamikul Lasnamäe erastatud kauplustest on üks ühine tunnusjoon, nende omanikud on endistest kauplusetöötajatest moodustatud aktsiaseltsid. Uued omanikud on pangalaenu abil suutnud ära maksta kaupluse ostusumma, nüüd tasuvad nad laenuprotsente ja vaevlevad käibevahendite nappuses, lisab linnaosa vanema abi.

«Sellisel juhul on tõesti ainuke võimalus pankrotist pääsemiseks rentida kaubanduspinnad välja ja muutuda turuks,» lausub Toomikas.

Turgude liidu esimees Vello Priskus leiab, et siseturgudele esitatakse liiga kõrgeid nõudeid. «Turgudele kehtivad sajaprotsendiliselt kaupluses kauplemise eeskirjad, lisaks tehakse mitmeid muid kitsendusi,» väidab ta.

Priskuse meelest peaks kaubandusettevõte, kes rendib oma pinda teistele kaupmeestele välja, saama ise valida, kas ta nimetab ennast kaubamajaks, turuks või kaubatänavaks. Tema sõnul pole kümme turgu Lasnamäe jaoks palju.

Aave Põdra lausub, et konkurentsiamet saab ehitusplaneerimise seaduse rikkujaid trahvida, kuid seda pole eriti rakendatud. «Trahviga on nii -- makstakse ära, lubatakse paremaks muutuda ja lastakse samas vaimus edasi,» ütleb ta.

Hetkel kuum