8. aprill 1997 kell 22:00

Eesti vanim aktsiaindeks sai esmaspäeval 2aastaseks

Eesti vanim aktsiaindeks Äripäeva üldindeks tähistas esmaspäeval oma teist sünnipäeva.

7. aprillil 1995. aastal alustas Äripäeva raha ja turu toimetus Äripäeva toonase analüütiku Mati Feldmanni eestvedamisel ÄP indeksi arvutamist. Kui ÄP alustas 1996. aasta alguses ka pangasektori indeksi arvutamist, nimetati ÄP indeks kahe indeksi paremaks eristamiseks ÄP üldindeksiks.

Eesti aktsiaturg oli kaks aastat tagasi oma arengutee algfaasis. Aktsiaid, millega järelturul kaubeldi, oli väga vähe ja nende vähestegagi kaubeldi suhteliselt ebastabiilselt. Lõppenud oli üks avalik erastamisvoor, kus enampakkumisel müüdi väikeinvestoritele Tallinna kaubamaja aktsiad. Erasektorist oli järelturule jõudnud ja saavutanud seal korraliku positsiooni ja arvestatava likviidsuse vaid Eesti pangandus- ja aktsiaturu praegune liider Hansapank.

Nii polegi midagi imestada, et 1995. aasta 7. aprillil, kui Äripäev esmakordselt arvutas indeksi, tehti seda kahe aktsia, Hansapanga ja Tallinna kaubamaja aktsia põhjal. Vastavalt järelturu arengule ja uute likviidsete aktsiate jõudmisega järelturule, on ÄP indeksi koosseis pidevalt täienenud. Hetkel kuuluvad indeksisse Eesti väärtpaberituru kaksteist juhtivat aktsiat. Üldse on indeksi koosseisus olnud 15 aktsiat. Erinevatel põhjustel on aja jooksul indeksist välja arvatud Tartu Maja, Erastamise Usaldusfondi ja Hansa erastamisfondi aktsiad.

Algusaegadega võrreldes on veidi muutunud ka ÄP üldindeksisse arvamise alused. Aktsia indeksisse arvamiseks peab see olema noteeritud Tallinna börsil või börsi vabaturul ja turukapitalisatsioon peab ületama 100 mln krooni. Seejärel arutab ÄP toimetajate kolleegium aktsia lülitamist indeksi koosseisu.

ÄP üldindeks on kahe aastaga teinud arengu, millele on raske leida võrdset teiste aktsiaindeksite seast. 7. aprillil 1995. aastal, kui Äripäev alustas indeksi arvutamist, võrdus see 100 punktiga. 1996. aasta alguseks oli indeksi väärtus tõusnud 143,12-le ja 1997. aasta alguseks 503,29 punktile. Indeksite kiire tõus on jätkunud ka käesoleval aastal. ÄP üldindeksi rekordtase pärineb möödunud reedest, kui indeks fikseeriti 821,22 punkti tasemel.

Hetkel kuum