19. august 1997 kell 22:00

Eelarve tuleb säästlik

21. augustil Venemaa parlamendile arutamiseks esitatav 1998. a eelarve on reformide algusest peale kõige pingelisem ning pakub mõnegi üllatuse, kinnitab Venemaa esimene asepeaminister Anatoli T?ubais.

Jäiga eelarve eesmärk on korrastada riigi rahandus ja teha lõpp kroonilisele palgavõlgnevusele ning tagada majanduses finantsdistsipliin, et jõuda viimase kümne aasta jooksul esimest korda majanduskasvuni. Eelarve defitsiit, mis tänavu küünib kolme protsendini, kuid koos valitsusvõla intressimaksetega isegi 8%ni, tahetakse tuleval aastal alandada 0,43 protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT).

1998. a inflatsioonimääraks on kavandatud 5--7%. See võimaldab alandada intresse, mis praegu on ca 18%.

T?ubaisi sõnul teeb talle endiselt muret eelarvetulude kehv laekumine, vaatamata täiendavate maksude kehtestamisele. Lähikuudel loodetakse tulude olulist kasvu, sealhulgas välisvaluuta ostmisele ja väärtpaberitehingutele kehtestatud uute maksude abil.

Venemaa selle aasta esimese seitsme kuu SKT vähenes mullusega võrreldes 0,2% ja aasta SKT tuleb ministrite hinnangul nullkasvuga. Lähtudes tuleva aasta jäigast eelarvest, ennustab eksrahandusminister Aleksandr Liv?its tuleva aasta SKT kasvuks 2% ning Chase Manhattan Internationali ökonomist Michael Marrese 2,5--3%.

Eelarve-eelnõus on välislaenude lubatud suuruseks kavandatud 72 mld Eesti krooni. Varem on valitsus teatanud, et tahab rahvusvahelistelt turgudelt ja laenuagentuuridelt hankida kokku 136,8 miljardit Eesti krooni.

President Boriss Jeltsini nõudel peab valitsus tuleval aastal suurendama kulusid sõjaväe, tervishoiu ja hariduse reformimisele. REUTER-DI-FT

Hetkel kuum