21. august 1997 kell 22:00

Pettunud Wallenberg

Meenutades eelmise suve valitsusjuhtide tippkohtumist Visbys, ütleb ta irooniliselt, et Rootsi valitsusel paistis seal olevat ainult üks põhihuvi -- kuidas teha lõpp ebaseaduslikule põgenike sissevoolule.

Wallenberg leiab, et Läänemeremaade koostöö vajaks poliitilist tõukejõudu, mistõttu valitsused peaksid panema ühele ministrile vastutuse Läänemere-poliitika eest, nagu Põhjamaades on näiteks Põhjala koostöö eest vastutav minister.

Rootsi suurärimees peab Baltimaid sobivaks turustuskeskuseks suurematele turgudele, näiteks Venemaale ja Ukrainasse minekul. Kuid tema arvates ei maksa sellega seni väga kiirustada, kuna nende suurriikide majanduslik, poliitiline ja õiguslik areng ei ole veel päriselt kindel.

Uus Läänemeremaade majandusringkondade tippkohtumine on kavas järgmisel aastal. Eelmisel aastal esitasid Wallenbergi algatusel üheteistkümne riigi tippfirmade juhid deklaratsiooni Visby valitsusjuhtide kohtumisele.

Nüüd on Wallenberg taotlenud luba pidada ettekanne järgmisel valitsusjuhtide kohtumisel, mis peetakse 1998. aasta sügisel Riias.

Rootsi ärimees Wallenberg ei pane ka tuleva aasta kohtumisele erilisi lootusi, kuna tema arvates valitseb Euroopa Liidus Läänemere piirkonna vastu väike huvi. Kuid ta tõdeb, et Läänemere piirkonna vastu kasvab järjest Washingtoni huvi. Sellisele veendumusele jõudis ta oma kohtumisel Ronald Asmusega, kelle USA on äsja määranud Baltikumi analüütikuks ja kes hakkab otse teavitama president Clintonit selle piirkonna arengust. DI

Hetkel kuum